Zuzana Čaputová je první slovenskou prezidentkou, v sobotní poledne složila slib

V sobotu v pravé poledne složila do rukou předsedy Ústavního soudu slib první prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Ta složila slib v budově bratislavské Reduty, kde se konala slavnostní schůze slovenského parlamentu. Potom pak následovala přehlídka vojenských jednotek, které byly seřazeny právě před budovou Reduty.

„Když jsem se ucházela o funkci prezidenta republiky, často jsem říkala, že chci být prezidentkou všech občanů a občanek. Před několika minutami jsem složila slib do rukou předsedy Ústavního soudu a dalo by se z toho formálně odvodit, že prezidentkou všech občanů už jsem. Ale byla by to pravda pouze formální, pravda, kterou nepovažuji za dostatečn ou. V této slavnostní chvíli chci říct, že se budu usilovat být prezidentkou všech občanů v jiném, mnohem obsažnějším smyslu,“ uvedla Čaputová při svém inauguračním projevu a k tomu dodala „Nabízím odbornost, nabízím cit a zdravý aktivistický zájem. Nabízím také rozum, srdce a ruce.“

Novou prezidentku pak čekala návštěva katedrály sv. Martina, kam přišla na slavnostní bohoslužbu Te Deum.
V odpoledních hodinách pak Čaputová převzala úřad od předchůdce Andreje Kisky a na obědě pohostila čtyřicet seniorů ze slovenských domovů sociálních služeb.

V podvečer bude Čaputová pokládat kytice k památníku železné opony na Děvíně a také k hrobu prvního slovenského prezidenta Michala Kováče, který je pochován na Ondrejském hřbitově.
Inaugurační den pak bude ukončen slavnostní recepcí ve Slovenské filharmonii.

Zuzana Čaputová porazila v březnových prezidentských volbách místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, čímž se stala pátou prezidentkou od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993 a zároveň první ženou jako hlavou tohoto státu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..