Za odchod z EU by Británie neměla Bruselu platit

Boris Johnson, jenž je favoritem na post stranického lídra britských konzervativců po Therese Mayové a zároveň i na premiéra, chce zadržet platbu na finanční vyrovnání v částce asi 39 miliard liber, což je v přepočtu asi 1,12 bilionu korun, než Brusel neposkytne Británii lepší podmínky pro odchod z EU.

Evropská unie již nechce debatovat o dohodě, kterou loni vyjednala Mayová. Britští zákonodárci brexitovou dohodu třikrát odmítli a kvůli tomu Mayová reziignovala.

„Vždycky mi připadlo zvláštní, že bychom měli zaplatit celou sumu předtím, než bychom dosáhli konečné dohody,” řekl Johnson, který k tomu dodal, že peníze jsou mocným činitelem na to, aby se dosáhlo jakékoliv dohody. Současná podoba brexitové dohody počítá s tím, že Británie během několika let vyrovná veškeré dřívější závazky v dané výši.

Británie by měla z Evropské unie vystoupit k poslednímu dni v říjnu a jestliže britský parlament brexitovou dohodu neschválí a pokud vláda nepožádá Brusel o další odklad, je v tomto případě možné, že Británie odejde z EU bez dohody.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..