Český Krumlov zbohatne díky zpoplatněnému vjezdu autobusů do města

Od prvního prázdninového dne bude v Českém Krumlově zpoplatněn vjezd zájezdových autobusů do města, kdy autobus zaplatí za jeho příjezd a odjezd 1250 korun. Doposud nic zpoplatněno nebylo, nicméně město čeká, že díky tomuto systému placení získá osm milionů korun.

V systému je teď 3000 rezervací, to znamená 1500 míst pro autobusy. Místa si mohou cestovní kanceláře na webu zarezervovat. Tento systém již funguje, pouze ve Chvalšinské ulici nebyl terminál na placení kartou v provozu. „Čekáme na technika, bude mimo provoz ještě tak hodinku. Jinak odbavování funguje, jezdí nám 95 procent autobusů s rezervacemi. Na dnešní den máme něco málo přes 150 rezervací, to znamená 75 autobusů máme v systému,” řekl ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Petr Troják.

Místa pro autobusy, takzvané bus stopy, jsou na parkovišti Jelenka 2 a ve Chvalšinské ulici, avšak tento systém je dočasný, než město otevře terminál zájezdových autobusů. Ten byl měl být zprovozněn pro autobusy za řekou Polečnicí v roce 2022. Placený systém má regulovat počet krátkodobých návštěvníků a navýšit příjmu z turismu. Do Českého Krumlova přijede každoročně okolo 16 tisíc zájezdových autobusů a přibližně dva miliony turistů.

Dopravci mohou pro své autobusy rezervovat místa tři měsíce dopředu. Pokud přijedou autobusy bez rezervace, budou si muset připlatit, a to 1500 za příjezd a odjezd. Na takzvaném bus stopu budou moci autobusy stát maximálně dvacet minut, poté budou muset odjet na některé z parkovišť.

Výjimku ale budou mít autobusy se žáky základních škol, které jezdí do Českého Krumlova na výlety. Zdarma to bude také pro autobusy se sportovci a sportovními týmy. Autobusy se středoškoláky budou platit nižší sazbu, a to 750 korun.

Po spuštění systému budou v prvních měsících městští strážníci více kontrolovat řidiče, kteří nebudou mít zajištěné výstupy a nástupy turistů a aby systém neobcházeli. Strážníci si vytipovali místa, kde by mohlo dojít k výstupu turistů z autobusu mimo bus stop. Pokud by k tomu došlo, pak za to hrozí pokuta ve správním řízení 2500 korun.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..