Preparátor tygrů dostal tři roky, Berousek vyšel s podmínkou

Ludvík Berousek, chovatel šelem, si v soudní síni vyslechl rozsudek, v němž zaznělo, že je vinen v kauze zabíjení tygrů a obchodování s jejich těly. Berousek dostal podmínku na dva roky se čtyřletou zkušební dobou, avšak preparátor tygrů Miloš Hrozínek, který je dle obžaloby hlavou celé organizované skupiny, vyfasoval nepodmíněný trest na tři roky ve věznici s ostrahou.

Stejný trest jako Berousek dostal i odběratel produktů z tygrů, kterým je Vietnamec Xuan Vu Le. Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty hrozil těmto třem osobám až pětiletý trest odnětím svobody.
Podle soudkyně je vina jasná a jednoznačná. „Dokazování bylo velmi precizní. Měli jsme k dispozici odposlechy, obžalovaní byli sledováni, měli jsme též různé obrazové materiály a záznamy. Vina tedy byla jednoznačně prokázána,“ prozradila soudkyně Lucie Homolková.

„Usmrtili tygry a přechovávali, zpracovali a nabízeli části jejich těl. Jednalo se o organizovanou skupinu, kde měl každý své úkoly,” uvedl státní zástupce Michael Dostál.

Berousek se před soudem hájil tím, že uhynulá zvířata, u nichž se dala ještě zachránit kůže dal Hrozínkovi k preparaci. Ten měl pouze uchovat kůži a maso mělo sloužit jako krmivo pro ryby nebo slepice. Navíc tvrdil, že vše bylo legální a na to stejně reagovali i Hrozínek a Xuan Vu Le. Všichni odsouzení si ponechali odvolací lhůtu, takže rozsudek není pravomocný.

Podle slov obžaloby měl Berousek uhynulé tygry ze své zoo předávat Hrozínkovi. Ten z nich následně vařil masox a další jiné produkty, které jsou žádané na asijských trzích. Poté byly tyto produkty prodávané Vietnamcem v pražské tržnici Sapa.

Při domovní prohlídce u Hrozínka ve Zbynech u Doks policisté našli a následně zajistili kůže, tygří drápy a další jiné části z tygra. Kromě toho ale také našli zpracovaný masox, tygří víno a sadu varných nádob a forem.
Ludvík Berousek již dříve tvrdil, že tygr měl nemocné ledviny a druhý tygr byl zastřelen kvůli jeho agresivitě a napadení jiných tygrů.

„Tygr byl zdravý, žádné onemocnění nebo poranění na něm nebylo zjištěno,” konstatoval státní zástupce v závěrečné řeči. Dále uvedl, že druhý tygr zemřel na vyhladovění.
Obžalovaní se snažili soud přesvědčit o tom, že spolu navzájem nespolupracovali a ani netvořili organizovanou skupinu.

„Můj klient nepopírá, že předal kadáver tygra preparátorovi Hrozínkovi za účelem preparace. On mu jej neprodal, dal mu je za účelem preparace. Předpokládal, že s kadáverem naloží podle svých nejlepších vědomostí. Mám zato, že nebylo prokázáno, že by se pan Berousek dopustil trestného činu. Rozhodně nebyl členem organizované skupiny,” podotkl advokát Berouska.

Soud ale jejich tvrzení nevěřil. Navíc se prokázalo, že Hrozínek platil Berouskovi za mrtvá zvířata a ten mu měl naopak dávat instrukce, jak je má převážet a co má tvrdit v případě jeho zastavení. Hrozínek si takto ročně vydělal 700 až 800 tisíc korun.

Policie kromě této organizované skupiny vyšetřuje v současnosti i další takové, které se měly zaplést do obchodování s chráněnými druhy zvířat. Před měsícem bylo policisty zabaveno několik vycpaných zvířat v jabloneckém klubu Chronos, kde jejich majitel neměl k dispozici potřebné doklady.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..