Vyšší daně z tabáku a lihu jsou vládou schválené. Krabička cigaret může podražit až o 13 korun

Spotřební daně z cigaret a tabáku by měly stoupnout v příštím roce až o deset procent. Platí to i pro tabák zahřívaný. Ani líh se podražení nevyhne. U něj by měla stoupnout až o 13 procent. Kromě tohoto by se měla zvýšit daň i z některých hazardních her. Vláda schválila návrh ministerstva financí minulý týden v pondělí. Teď už musí normu schválit Parlament a prezident ji podepsat.

V praxi by to znamenalo, že cena u jedné krabičky cigaret by mohla stoupnout o dvanáct až třináct korun. Podle propočtů ministerstva financí by veřejné rozpočty měly touto změnou získat každoročně v letech 2020 a 2021 více než deset miliard korun.

Se zvýšením daní souhlasí i opoziční ODS. Vláda ANO a ČSSD by měla nabídnout podle názorů občanských demokratů například snížení daně z příjmu. Kdo ale se zvýšením spotřebních daní nesouhlasí, je TOP 09. Nicméně obě strany se shodly, že vládě docházejí finance, a proto se je snaží získat od daňových poplatníků.

Co se týče hazardních her, u nich ministerstvo plánuje zvýšit sazbu u tombol, turnajů malého rozsahu, u kurzových sázek a u takzvaných totalizátorových her, a to z 23 na 25 procent. U loterií, živých her a bing se navrhuje zvýšení z 23 procent na 30 procent. V současné době je sazba daně 23 procent, a to pro všechny druhy hazardních her. U technických her je 35 procent a nich ministerstvo daň nemění.

Ministerstvo dále navrhlo, aby se zdaňovaly srážkou patnáctiprocentní daní příjmy z hazardních her a dalších sázek. Momentálně jsou totiž výhry ze sázek, loterií a obdobných her osvobozeny od daně z příjmu. Toto opatření by se mělo nově týkat i účtenkové loterie k EET.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..