Totální kolaps na D1. Na dálnici ve směru na Brno brzdí americké konvoje

Dálnicí D1 ve směru na Brno projíždí americké konvoje, které brzdí dopravu a způsobují tak dlouhé kolony. Putují na cvičení přes Českou republiku do Rumunska a Maďarska. Některé z těchto konvojů musely být i zastaveny.

Cestou z Prahy do Brna, kde se vytvořily dlouhé kolony, se protáhla o několik hodin, a proto musely být tři konvoje před polednem zastaveny. Další dvě skupiny byly staženy do Bernartic, kde budou muset počkat do večera a jedna skupina ještě čeká ve Staré Boleslavi. Šest skupin je zatím stále na cestě na dálnicích a pět už jich je na Slovensku.

Premiér Andrej Babiš označil tuto situaci za krizovou a řeší ji s náčelníkem generálního štábu a s ministry dopravy a obrany. „Je to krizová situace, kterou řešíme. Musí opustit dálnici a počkají si do noci. Oni mají stále poruchy, defekty a navíc do nich narazil polský kamion,“ uvedl Babiš.
Dopoledne, kolem desáté hodiny, se vytvořily kolony na čtyřech místech, a to mezi kilometry 84 a 85, 98 a 100, 112 a 115, 140 a 141.

Ráno byly kolony před dvěma zúženími, a to před Humpolcem na 90. kilometru, kde se řidiči zdrželi až hodinu a půl. Pak na 56. kilometru u Zruče nad Sázavou bylo až hodinové zdržení. „Jejich pomalý průjezd způsoboval komplikace v dopravě,“ uvedla o dopravě průjezdu konvojí krajská policejní mluvčí Vysočiny Dana Čírtková. Provoz na dálnici na Vysočině byl zabrzděn také kvůli porouchanému kamionu na 88. kilometru ve směru na Brno a kvůli havarijním opravám komunikace u Jihlavy, kde byl provoz sveden do jednoho pruhu. „Práce byly ihned pozastaveny a řidičům jsou již k dispozici dva jízdní pruhy,“ zveřejnilo ŘSD.

Armáda ČR podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové nemá hlášené na dálnici D1 žádné nehody konvojí, nicméně na dálnici D2 za Brnem se konvoj srazil s nákladním vozidlem. Tato vozidla se srazila na 34. kilometru v zúžení, a to po sedmé hodině ranní. Ke zranění nedošlo, nicméně dálnice D2 ve směru na Bratislavu byla neprůjezdná až do devíti hodin.
První konvoje s americkými vojáky překročily české hranice v Rozvadově v úterý večer. Odtud pak mířily do Staré Boleslavi, kde pak z tamních kasáren vyjely v noci na dnešek přes Prahu, Brno až na hraniční přechod do Břeclavi. Poslední konvoje by měly opustit Česko v odpoledních hodinách.

Konvoj v počtu více než 350 kusů techniky a více než 800 vojáků cestuje v menších skupinkách a asi s hodinovým rozestupem. Už ale o víkendu projížděl Českou republikou předvoj se čtyřiceti kusy vojenské techniky s více než sedmdesáti vojáky. Americké konvoje projíždí naší zemí v posledních letech každý rok.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..