Trasa metra D se začne kopat za měsíc

V pondělí bylo pražskými radními schváleno zahájení geologického průzkumu pro stavbu trasy metra D a současně byl schválen záměr výstavby trasy, jenž vyjde na 57 miliard korun.

Trasa mezi Pankrácí a Novými Dvory bude novou linkou výstavby v první fázi. Tato trasa bude pak pokračovat do Depa Písnice. V budoucnu je vidina, že měl ještě vzniknout úsek z Pankráce na náměstí Míru. Investorem výstavby nové trasy bude DPP. Vlaky by měly jezdit bez řidiče.

Co se týče kopání v rámci průzkumu, to začne podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra za měsíc, a to na několika místech na Pankráci.

Veškeré šachty, štoly a jiné podzemní prostory budou využity pro samotné metro, takže se zasypávat nebudou. „Původně se ale měly šachty nesmyslně zasypat. Nyní využijeme 90 procent prací průzkumu. Kde skončí šachty a štoly geologického průzkumu, tam budou pokračovat razicí zařízení na samotné tunely metra a stanic,“ řekl Scheinherr.

Na samotný průzkum půjde podle přehledu nákladů průzkumu z celkové částky 1,58 miliardy přibližně 1,28 miliardy korun, přičemž dalších 145 milionů bude stát monitoring a zbylé peníze budou použity na další úkony.

Vedení Prahy a dopravního podniku neustále řeší potíže s chybějícími pozemky, které jsou nutné pro stavbu nové trasy metra. Nyní jednají i s majiteli pozemků v Krči, s nimiž byla podepsána takzvaná iniciální dohoda týkající se pozemků u nádraží v Krči. Potíže jsou kvůli rozsáhlejším směnám pozemků kolem budoucích stanic Libuš, Písnice a Depo Písnice.

Na začátku dubna se pražští radní rozhodli, že nechají pro trasu z Pankráce do Písnice vytvořit návrhy výtvarných řešení, ze kterých pak speciální komise vybere ten nejlepší.

„Pokud se povede získat všechna potřebná povolení, na konci roku 2027 se svezeme plně automatizovanou trasou celou pokrytou mobilním signálem,“ uvedl Scheinherr.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..