Českou republiku zasáhnou silné deště a meteorologové varují před povodněmi

Ve středu ráno se chvíli po poledni rozšířilo meteorology varování před extrémním deštěm a s ním souvisejícími povodněmi. Na návětří severních hor může spadnout více než sto milimetrů srážek, kde toky odvodňující Jeseníky se mohou dostat až na 3. povodňový stupeň.

„V severovýchodní polovině území během středy a čtvrtka dopoledne očekáváme místy vydatné srážky lokálně s úhrny 30 až 70 milimetrů, na návětří hor ojediněle přes 100 milimetrů. Vydatnější srážky se budou vyskytovat v Beskydech až do čtvrtečního večera,” varují meteorologové.

Na většině oblastí by se měly toky dostat nanejvýš na 1. nebo 2. stupeň povodňové aktivity, avšak oblasti na východě zasažené silným deštěm, se mohou toky dostat až na 3. stupeň povodňové aktivity.

„Na ostatním území České republiky očekáváme v závislosti na spadlých srážkách také vzestupy hladin vodních toků, ale již bez dosažení stupňů povodňové aktivity,” doplnili meteorologové z ČHMÚ.

Nejvíce bude extrémním deštěm zasažen Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Moravskoslezský kraj, zatímco na Vysočině, v Jihomoravském a v částech Zlínského kraje bude déšť vydatný.

Povodňová rizika směřují zejména pro okresy Ústí nad Labem v Pardubickém kraji a v Olomouckém kraji pro okresy Šumperk a Jeseníky.

Morava je již zasažena vydatnými srážkami a hladiny řek neustále stoupají. Například Senice v Ústí na Vsetínsku se dostala na třetí stupeň povodňové aktivity a voda již zatopila tři domy. Obdobně je na tom i Juhyně v Rajnochovicích a Brumovka v Broumově.

V půl třetí odpoledne hladina Senice dosáhla výšky 281 centimetrů, přičemž 3. povodňový stupeň platí od 270 centimetrů.

„Na třetí povodňový stupeň se dostala ve 14 hodin řeka Jičínka na Novojičínsku, za chvíli ale spadla na druhý stupeň. Dalších pět toků je na prvním povodňovém stupni a situace se uklidňuje,“ uvedla ve středu odpoledne mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..