Pražský magistrát chce zakázat zvířecí maskoty v centru hlavního města

Medvědí a jiné převleky, které jsou k vidění v centru Prahy, budou dle nového nařízení magistrátu zakázané. Podle současné vyhlášky o pouličním umění se tito „živí“ plyšáci řadí mezi umělecká vystoupení, avšak rozeznat, co je a co není umění, je složité.

V Praze na Staroměstském náměstí před věžemi Týnského chrámu stávají třímetrové postavy v kostýmech ledního medvěda, pandy či gorily, přičemž vybírají peníze od turistů, kteří se s nimi fotografují.
Současná vyhláška magistrátu na tyto maskoty nahlíží jako na takzvaný busking neboli pouliční umění. Toto je zatím legální, ale brzy by mělo dojít ke změně.

Nynější vedení magistrátu připravuje novelu vyhlášky o buskingu. Ta by měla tyto stojící zvířata zakázat. Novela by měla začít platit nejdřív v září letošního roku. „Stojící medvědi na Staroměstském náměstí a v ulici Na Příkopě vybírají peníze, ale neprovozují žádné umění. Nejde tedy o busking,“ podotkla radní hlavního města pro oblast kultury Hana Třeštíková.

„Busking není substituce žebrání a zároveň má respektovat své okolí. Vztah s rezidenty a ohled na to, že v dané lokalitě někdo pracuje nebo bydlí, by měl mít na paměti každý umělec, který jde tvořit do veřejného prostoru “ konstatuje ředitel buskingového festivalu Praha žije hudbou Jan Gregar.

Vyhláška o buskingu byla zavedena magistrátem již v březnu v roce 2016 a ta upravovala zejména nadměrný hluk, na který si stěžovali obyvatelé ulic, kde maskoti byli. Dále byl touto vyhláškou zaveden zákaz používání elektrických zesilovačů, bicích nebo saxofonů a bylo buskerům stanoveno vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, a to konkrétně v lichou hodinu na levém břehu a v sudou hodinu na pravém.

Městská policie řešila za poslední roky několik stovek porušení vyhlášky. V roce 2017 takových porušení bylo 477, loni 306 a v tomto roce od ledna do konce dubna strážníci řešili 129 přestupků souvisejících s buskingem.

„Pražské ulice jsou už zase více méně kulturně mrtvé a nikdo z nás nemůže potkat třeba Bona z U2, jak je to možné v Dublinu, protože by jeho vystoupení s mikrofonem bylo proti vyhlášce,“ uvádí Gregar, podle kterého by mohla nová vyhláška rozšířit seznam hudebních nástrojů, které by mohly používat umělci při hudební produkci a také by mohla vymezit místa, kde by se mohlo hrát.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..