Přes pět set lidí onemocnělo spalničkami. V Česku bude opět dostatek vakcín i pro dospělé

Od letošního roku onemocnělo 530 lidí spalničkami, přičemž za poslední týden přibylo nově nemocných devět a minulý týden osmnáct. V České republice ale bude opět dostatek vakcín proti spalničkám pro dospělé. V polovině března byly dodávky vakcín do Česka přerušeny kvůli vysoké celosvětové poptávce.

Nejvíce nemocných spalničkami je v Praze, kde je nahlášeno 167 pacientů. Hygienici v Moravskoslezském kraji udávají 102 nemocných a ani Královéhradecký kraj se 73 nemocnými a Pardubický kraj s 59 nemocnými není o moc pozadu. Nejméně nakažených je na Vysočině a v Karlovarském kraji.

„Celkový počet k dnešnímu dni je 530 nakažených,“ prozradil v pátek mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský.

Dostatek vakcín proti spalničkám i pro dospělé bude k dispozici v České republice od tohoto týdne, což potvrdila Miriam Kejzlarová, mluvčí firmy GlaxoSmithKline (GSK), která vyrábí vakcínu Priorix. Tato vakcína je jedna ze dvou, jenž jsou u nás v Česku k mání.

Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv není Česká republika zásobena od dubna ani vakcínou M-M-Rvaxpro firmy MSD. Ta bude u nás k dispozici až v červenci.

„Vakcína Priorix byla po dvouměsíčním výpadku již propuštěna do distribuce a měla by být běžně dostupná od příštího týdne,“ uvedla mluvčí GSK Miriam Kejzlarová.

Epidemiolog Rastislav Maďar vysvětlil, že „obě vakcíny jsou vyráběné v zahraničí a výrobci se snaží vyrovnat s nárůstem poptávky po dodávkách z různých zemí, kde je aktuálně zvýšený výskyt spalniček kvůli poklesu proočkovanosti dětské populace.“

Ti, kteří se objednali na očkování pozdě, si musí počkat. V celorepublikové síti očkovacích center Avenier se momentálně dospělí na očkování nemohou objednat.

„U nás teď očkujeme jen pár v minulosti objednaných, kterým vakcínu, na základě objednávky ještě v čase dostatku vakcín, držíme. Na přeočkování proti spalničkám se u nás nový zájemce dočasně neobjedná ani přes web či naše call centrum – Zelenou linku. Snad se to příští týden pohne. Nedostatek se netýká pravidelného očkování dětské populace proti spalničkám, kde je jejich počet zajištěný na dostatečné úrovni “ řekl epidemiolog a zároveň garant těchto center Rastislav Maďar.

V některých ordinacích je ale zásoba vakcín dostatek. „U nás máme zatím vakcín pro zájemce dostatek, samozřejmě pokud by přišlo sto lidí naráz, tak by to problém byl,“ uvedla Andrea Zinková ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..