Ukrajinský prezident Zelenskyj ihned po inauguraci rozpustil parlament

Nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí na slavnostní schůzi parlamentu rozpustil parlament. Stalo se tak bezprostředně po jeho prezidentské přísaze. Rovněž řekl, že do dvou měsíců přijde o místo ministr obrany, šéf tajné služby SBU a generální prokurátor.

Rozpuštěním sněmovny půl roku před volbami si chce nový prezident zajisti podporu parlamentu, kde jeho strana nemá ani jednoho poslance. Jeho strana Sluha národa vznikla těsně před prezidentskými volbami.

Mezi priority nového prezidenta patří zastavení palby na východě země. Tady mezi sebou válčí proruští separatisté a ukrajinská armáda. Svůj dialog s Mozkovou pak podmiňuje navrácením okupovaných území Ukrajině a vrátí se váleční zajatci.

„Nechápu, upřímně řečeno, naši vládu, která jen rozhazuje rukama a říká, že nemůže nic dělat. Není to pravda. Může vzít kus papíru a pero a uvolnit místo těm, kdo bude myslet na budoucí pokolení a ne na budoucí volby. Myslím, že lidé by to ocenili,“ konstatoval.

Na Ukrajině platí smíšený parlamentně-prezidentský systém, který dává hlavě státu právo jmenovat se souhlasem parlamentu šéfy silových rezortů – ministra zahraničí a obrany, šéfa kontrarozvědky a generálního prokurátora.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..