Za funkčně vyhynulé byli prohlášeni koalové

Z Austrálie přišla smutná zpráva o tom, že přes veškerou snahu ochránit jeden z největších australských symbolů se nedaří. Nadace na ochranu koalů uvedla, že populace těchto medvídků klesla na osmdesát tisíc, což znamená, že na tak velké teritorium, kde tito vačnatci žijí, tento počet nestačí k udržení životaschopné populaci.

Organizace Australian Koala Foundation prohlásila, že populace koalů medvídkovitých klesla na opravdu kritickou hranici 80 tisíc, přičemž se tito vačnatci vyskytují už jen na 41 místech. Počet těchto koalů rok od roků klesá. Nicméně přesný počet vzhledem tak velkého prostoru jejich výskytu není možné zjistit.

Na místech ve státech Queensland a Nový Jižní Wales klesla populace koalů o osmdesát procent, a to od počátku pozorování jejich úbytku.

Co se týče termínu funkční vymření, ten se používá ve většině případech v situacích, kdy přeživší zvířata jednoho druhu už nejsou schopna vyprodukovat další životaschopné generace svých potomků. Někdy je tento termín používán ve smyslu, kdy druh přestane žít na daném území, jako tomu bylo v České republice u vlka obecného.

Stále ale existuje naděje, že by k jejich vymření nedošlo. V to doufá Deborah Tabartová, která říká, že by mohl přinést zvrat nový zákon na ochranu koalů, který je připraven od roku 2016. Ten je připodobňován k americkému zákonů na ochranu orla bělohlavého.

Orlu bělohlavému, jako symbolu Spojených států, hrozilo v šedesátých letech vymření, kdy jich ve volné přírodě bylo jen 500 párů. Avšak díky velké podpoře veřejnosti, a hlavně také přísné ochraně, se populace orlů od roku 2009 více než ztřicetinásobila.

Bohužel zatím nelze říct či odhadnout, jestli se podaří koaly zachránit, protože existují těžké překážky, kterým musí tito medvídci čelit.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..