Policie obvinila prvního člověka za schvalování teroristických útoků v mešitách

Česká policie zahájila trestní stíhání u prvního člověka, a to ohledně schvalování teroristických útoků v mešitách na Novém Zélandu, ke kterým došlo v březnu. Při těchto útocích zastřelil pravicový radikál asi pět desítek lidí. Ostatní případy policisté stále prověřují a prozatím není jasné, jestli budou zahajovat trestní stíhání.

„Potvrzuji, že pražská policie v jedné věci zahájila trestní stíhání osoby pro zločin podpory a propagace terorismu,“ uvedl žalobce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obviněnému hrozí v případě odsouzení trest odnětím svobody na pět až patnáct let nebo také propadnutí majetku.

„Policie vede prověřování kvůli čtyřem příspěvkům, kterými měla být naplněna skutková podstata zločinu podpory a propagace terorismu. O tom, zda bude zahájeno trestní stíhání, či věc bude vyřízena jiným způsobem, nebylo doposud rozhodnuto,” podotkl žalobce Bílý.

„Stále probíhá analýza jednotlivých vyjádření. Jde o takřka mravenčí práci, kdy specialisté z protiextremistického oddělení vyhodnocují obrovské množství dat a dávají je do jednotlivých souvislostí,” řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Pražská policie se zabývá více než třiceti případy schvalování útoku na sociálních sítích, ale takové množství příspěvků řeší i Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Čeští policisté krátce po březnovém teroristickém útoků na Novém Zélandě ve městě Christchurch začali prověřovat, jestli některé osoby zejména na internetu a na sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Ministr vnitra Jan Hamáček a policejní prezident Jan Švejdar označili tato jednání, jako je podněcování nenávisti, za nepřijatelné a nepřípustné.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..