Vzácnou salmonelózou se nakazili čtyři lidé z Ústecka. Hygienici se obávají propuknutí možné epidemie

V České republice, konkrétně na Ústecku, se objevil u čtyř lidí vzácný typ salmonely zvany hadar. Ten se ale v Česku objevuje jen výjimečně. Hygienici se obávají možné epidemie. Průběh tohoto onemocnění jako obdobný jako u klasických typů, ovšem nakažení mají silnější průjem. Zdroj bakterie zatím známý není a nepodařila se ani zjistit možná příčina.

“Salmonela hadar se vyskytuje spíše v jiných zemích, za svoji dvacetiletou kariéru jsem se s ní nesetkala. Zřejmě bude z jiného státu. Bohužel se zdroj onemocnění nedaří zatím zjistit. Doufali jsme, že když všichni čtyři pacienti jsou z Ústecka, příčinu se podaří snadněji vypátrat, což se zatím nestalo,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

Hygienici se obávají toho, že by mohla propuknout epidemie. „Salmonela hadar je v naší zemi opravdu vzácná. Loni bylo v celém Česku 20 případů a u nás letos jsou už čtyři. Dva pacienti řekli, že jedli v rychlém občerstvení, hned jsme zde odebírali vzorky, dělali stěry povrchů v kuchyních a na toaletách, ale výsledek byl negativní. Budeme také od pacientů podrobně zjišťovat, co a kde jedli, kde nakupovali a snad se dopátráme,“ řekla Šimůnková.

Salmonela je průjmové onemocnění, které je doprovázeno horečkami, zvracením, bolestmi břicha a křečemi. „Bakterie salmonely může proniknout do krve, usadit se do tkání, kde může způsobit hnisavý proces. Typicky je to zánět kostí a otrava – sepse krve. Tento průběh může pak být velmi závažný a může pacienta až usmrtit. V poslední době jsme měli několik případů velmi závažně probíhajících salmonelóz s otravou krve, vysokými horečkami. Šlo pacienta s leukemií, staršího pacienta a malé dítě,“ popsal primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Možnou obranou a také asi jedinou proti bakteriím a salmonelóze je důkladná hygiena rukou a tepelná úprava masa či vajíček. Například pokud je krájeno maso na kuchyňském prkénku, nelze pak na něm připravovat třeba zeleninu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..