Střídání letního a zimního času čeká Česko pravděpodobně až v roce 2021

Čas, který se střídá v ročních obdobích v létě a v zimě by se měl zrušit. Ikdyž si evropská komise přeje prosadist změnu střídání k dubnu příštího roku, česko pravděpodobně příjme tzv. rakouský model.

„Rakouské předsednictví navrhlo posunutí tohoto zrušení až na rok 2021, což je věc, která by měla asi podporu ČR,“ řekl senátorům ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ČSSD).

Další komplikací na kterou Senát při prosazovaní změny upozornil je to, že by se mělo celoevropsky určit, jaký čas (zimní či letní) se bude používat. Případné komplikace totiž můžou nastat v přeshraniční veřejné dopravě.

Komise návrh předložila na základě unijní konzultace, které se zúčastnilo účastnilo 4,6 milionu obyvatel EU. Pro zrušení střídání času bylo 84 procent z nich. U střídání času by chtěli zachovat pouze Portugalsko, Řecko a Británie.

Vědci z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem, doporučují zavedení zimního času.

Zimní čas podle výzkumů zlepšuje kvalitu spánku, je zdravější pro lidské srdce a má pozitivní vliv na tělesnou hmotnost, píše se ve zprávě. Prokázána je také jeho souvislost se snížením spotřeby alkoholu a tabáku i nižším výskytem nádorových onemocnění.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..