Prezident Miloš Zeman vyznamená vojenského kynologa, jenž zahynul v Afghánistánu

Vojenský kynolog Tomáš Procházka, který v loňském roce padl při misi v Afghanistánu, bude vyznamenán prezidentem republiky. Medaili Za hrdinství in memoriam dostane 28. října 2019.

„Letos udělím Medaili Za hrdinství poslednímu z padlých vojáků. Byl to psovod, jak dobře víte. Pevně doufám, že oběti těchto vojáků nebudou zmarněny vyjednáváním s teroristy,” uvedl Zeman s tím, že je znepokojen jak je česká vojenská mise v Afghanistnánu ohrožena vyjednáváním s Talibánem. „Jistá naivita těchto vyjednavačů, víra v čestné tálibánské, mně trochu připomíná vyjednávání s Hitlerem ve 30. letech minulého století. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje,” dodal prezident.

Procházka zemřel 22. října 2018 v provincii Herát na vojenské základně Šindánd, když afgánský voják spustil palbu na projíždějící české vozidlo. Bylo mu 41 let. Procházka působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, kterou tvoří zejména vojáci speciálních sil.

Ministr obrany Lubomír Metnar udělil padlému vojákovi Kříž obrany státu, který dostávají vojáci například za hrdinství v boji nebo nasazení života při obraně zájmů ČR. Dále byl posmrtně povýšen do hodnosti štábního praporčíka.

Již loni, 28. října, Zeman vyznamenal medailemi Za hrdinství in memoriam další tři české vojáky, kteří padli při hlídkové činnosti v okolí základny Bagrám. Ti zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka.

Podle svých dosavadních vyjádření bude vedle Procházky vyznamenán také válečný veterán, generál Emil Boček. Vyznamenán by měl být Řádem bílého lva I. třídy. Boček je poslední žijící československý stíhací pilot z druhé světové války. Hodnost armádního generála ve výslužbě získal Boček od prezidenta ve středu 8. května. Zeman také prohlásil, že by 28. října mohl vyznamenat hokejistu Jaromíra Jágra. Ten už má medaili Za zásluhy II. Stupně, kterou ho vyznamenal Zemanův předchůdce Václav Klaus.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..