Smrt dvou vojáků při záchraně unesených turistů v Africe

Z Elysejského paláce přišla zpráva o smrti dvou francouzských vojáků, kteří zemřeli při záchranné misi ve snaze o osvobození rukojmích na severu Burkiny. Při operaci se podařilo osvobodit dva Francouze, Američanku a Jihokorejku.

Vyjádření Elysejského paláce neuvádí, kdo turisty unesl ani identitu dalších dvou rukojmí. Francoužští turisté byli uneseni pravděpodobně již 1. května, kdy se účastnili prohlídky národního parku Pendjari v sousedním Beninu. O několik dní později byl nalezen jejich džíp společně s tělem průvodce.

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová poděkovala vládám Beninu a Burkiny Faso za spolupráci. Vyjádřila se také k americké armádě, které poděkovala za pomoc při náročné operaci. Emanuel Macron, francouzský prezident, vyjádřil soustrast rodinám padlých vojáků, podle něj položili život za záchranu svých spoluobčanů.

Benin, ležící v západní africe, kde je stále silněji cítit přítomnost islamistických skupin napojených na terroristické organizace al-Káida nebo Islámský stát, byl do současné doby považován za ostrov stability.

V současné době v regionu operuje na 4500 francouzských vojáků, kteří se účastní operace Barkhane, kterou zde Francie vede již od roku 2014. Plní zde ale také řadu dalších úkolů, mezi které patří například podpora ozbrojených sil Mauritánie, Nigeru, Mali, Burkiny Fasu, Čadu, nebo účast na mírové misi OSN.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..