Mezi benzínkami byl archeology nalezen pravěký hrob s pozůstatky staveb

Na Zlínsku, mezi Otrokovicemi a Zlínem, se dělal před stavbou cesty propojující benzínové čerpací stanice Makro a Unicorn menší archeologický průzkum. Jednalo se o území velké asi tisíc metrů čtverečních, kde archeologové nalezli v jedné z jam hrob. V něm byla kostra stará asi tisíce let, s hlavou směřující k severu a obličejem směrem k zapadajícímu slunci.

„Takový pohřební ritus je typický pro pozdní dobu kamennou či starší dobu bronzovou. U zemřelého byla uložena i drobná nádobka, v níž mohla být například léčebná mast. Podle toho bych odhadoval dataci do starší doby bronzové, ale musíme si počkat na další výzkum,“ podotkl Miroslav Popelka, jenž je vedoucím výzkumu z kroměřížské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno.

Nalezenou kostru budou prozkoumávat antropologové, poté zjistí věk, výšku a hmotnost, popřípadě i zdravotní stav.

Archeologický průzkum odhalil také nález sekeromlatu z pozdní doby kamenné, na což dodal Miroslav Popelka, že nálezy z tohoto období jsou v této lokalitě velice ojedinělé. Nalezeny byly i doklady nadzemních konstrukcí s mnoha otisky prutů, kůlů a desek. „Tento soubor tak může po svém zpracování výrazněji osvětlit konstrukční techniky starší doby železné, ze které objekt pochází,“ doplnil Popelka.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..