Pořiďte si brýle do srpna, kdy vám na ně přispěje pojišťovna. Pak už se na brýle přispívat nebude

Dioptrické brýle nosí v České republice asi šest milionů lidí a zrovna levná záležitost to není. Nicméně v srpnu přijde změna. Zdravotní pojišťovny od letošního srpna přestanou přispívat na brýle, a to osobám starším čtrnácti let. Pojišťovny společně s optiky a očními lékaři se shodli na návrhu, který spočívá v tom, že bude lepší částky investovat do jiných zdravotnických prostředků. Na tomto by za rok zdravotní pojišťovny ušetřily stovky milionů korun.

„Brýlové obruby budou hrazeny pouze u věkové skupiny do 14 let včetně, u ostatních bude úhrada obrub zrušena. Brýlové čočky budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v omezených indikacích,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Co se týče vyřazení úhrady brýlových obrub pro dospělé, to vychází ze shody České oftalmologické společnosti, Společenstva českých optiků a optometristů, zdravotních pojišťoven a ostatních členů Komise pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků. „Uspořenou částku je rozumnější investovat do úhrad jiných zdravotnických prostředků pro pacienty s větším zdravotním problémem,“ dodala mluvčí.

V současnosti mají dospělí jedinci nárok na uhrazení brýlí z veřejného zdravotního pojištění, a to jednou za tři roky. Pouze ale v tom případě, zda se nemění vada očí. Lékař může předepsat dvoje brýle do dálky, avšak pojišťovna hradí obyčejné skleněné čočky a 150 korunami přispěje na obrub.
Omezení, kdy se ruší tato hrazení, bylo dohodou odborných společností, jejichž členové předpokládají, že lidé by si mohli chodit pro brýle rovnou do oční optiky a ne k očnímu lékaři, který doposud musel vypisovat poukaz.

V lednu došlo ke změně novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, kdy se právě změnil systém proplácení zdravotnických pomůcek. Ty vyjdou přibližně na 6,5 až 7 miliard za rok z veřejného zdravotního pojištění.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..