Zemřel veterán z Fedor Komár. Účastnil se bojů o Sokolovo

Fedor Komár

V pondělí 17. prosince 2018 zemřel ve věku 96 let válečný veterán Fedor Komár, který byl příslušníkem československého armádního sboru na východní frontě.

O jeho úmrtí informoval na sociální síti twitter ministr obrany Lubomír Metnar.

Fedor Komár

Fedor Komár se narodil 18. února 1922 v obci Nižní Kerecky. Pocházel z Podkarpatské Rusi, před vstupem do československé armády strávil několik let v gulagu.

Bojů o Sokolovo se zúčastnil jako pomocník střelce z lehkého kulometu a v boji byl raněn. Později bojoval u Kyjeva, vyznamenal se na Dukle a podílel se rovněž na osvobození Československa – v bojích u Ostravy byl těžce raněn a musela mu být amputována levá noha.
Poslední měsíce svého života strávil na chalupě nedaleko Prahy.

Bitva u Sokolova

V jeho dvaceti letech se v roce 1942 stal členem prvního československého samostatného polního praporu jako pomocník střelce lehkého kulometu. Rok na to, tedy v roce 1943, byl při obraně vesnice Sokolovo zraněn střepinami. Za účast v bojích dostal Komár v roce 1948 Sokolovskou pamětní medaili. Na jaře 1945 byl Fedor Komár těžce zraněn u Ostravy a byla mu amputována levá noha, kdy jako podporučík první československé samostatné tankové brigády se léčil až do roku 1948.

V roce 2003 mu byl udělen ministrem obrany Záslužný kříž III. stupně.

Po roce 1990 byl povýšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..