U Pásma Gazy se spustily útoky, při kterých zemřelo deset Palestinců

Raketa, jenž byla vypálena z palestinského Pásma Gazy, zabila v neděli izraelského civilistu, avšak při izraelském útoku skonali dva palestinští ozbrojenci.

V pátek, kdy útoky začaly při pravidelných protiizraelských protestech u Pásma Gazy, zemřelo celkem deset Palestinců, přičemž šest u nich byli členové radikálních organizací Hamás a Islámský džihád. Hamás, který v Pásmu Gazy vládne, se rozhodl k útokům kvůli tomu, že se izraelská vláda loudá s plněním dohod, které byly uzavřeny mezi oběma stranami.

Od soboty bylo z Pásma Gazy vypáleno přes 400 raket na Izrael, avšak mnohé z nich byly zneškodněny protivzdušnou obranou. Jedna raketa ale v noci ze soboty na neděli zasáhla dům v Aškelonu a zabila 58letého Izraelce. Mezi dalšími mrtvými byla palestinská žena s její čtrnáctiměsíční dcerou. Izrael k úmrtí ženy a její dcery uvedl, že nebyly zabity izraelskými zbraněmi, ale palestinskou raketou, která spadla dřív.

Premiér Benjamin Netanjahu svolal v sobotu ke konzultaci náčelníka generálního štábu armády a šéfa národní bezpečnostní rady a uvedl, že nařídil armádě, aby pokračovali v útocích na radikály z Pásma Gazy. "Dnes ráno jsem nařídil IDF (armádě) pokračovat v masivních útocích na teroristy v Pásmu Gazy. Přikázal jsem také posílit jednotky v blízkosti Pásma Gazy tanky a oddíly dělostřelectva a pěchoty," prohlásil Netanjahu.

Na Izrael bylo v sobotu vypáleno 200 raket. Na to izraelská armáda reagovala protiútokem. Poté následovala asi tříhodinová noční přestávka, kdy po ní byl spuštěn další útok s palbou více než 200 raket.

Eskalace násilí přiměla Izrael k další odvetě, přičemž pro něj přišlo násilí ve velmi citlivém období, a to před Dnem vyhlášení nezávislosti a také blížícím se finále mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize. Tuto soutěž bude Izrael v půlce května hostit a tvrdé útoky by ji mohly zastínit, a i odradit návštěvníky ze zahraničí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..