Americké „blesky“ udeřily na Islamisty v Iráku. Jde o první ostré nasazení pro americké letectvo

Americké letectvo poprvé použilo v boji nejmodernější letouny paté generace F-35A. Americké letectvo útočilo v pohoří Hamrin v Iráku a cílem byly sklady a tunely Islamistů. Odsud právě podnikali radikálové z tzv. Islamského státu útoky na iracké bezpečnostní složky.

Útok byl prováděn přesně naváděnými pumami a jde o první nasazení této chlouby amerického letectva. Vůbec první útok těmito stroji podnikla americká pěchota loni v září v Afganistánu. Tam ale šlo o stroje v modifikaci B.

„Máme schopnost shromáždit, sloučit a předat tolik informací, že z každého přátelského letounu uděláme schopnější přežít a zároveň nebezpečnější,“ uvedl velitel 3. stíhací perutě a zároveň jeden z pilotů Yosef Morris
Základní provední stroje F-35A je určeno pro tradiční pozemní vzdušné síly. Nahrazují stroje F16. Své stroje už mají Norové, Itálie či Nizozemci. F-35 slouží i v Izraeli.

Námořní verze F-35C se má uplatnit na letadlových lodích s katapulty a modifikace F-35B se schopností kolmého startu a přistání by měla nastoupit místo strojů Harrier u námořní pěchoty.

Většina zahraničních zákazníků má používat verzi F-35A, ale několik zemí včetně Británie objednalo stroje F-35B, která dokáže operovat také z menších letadlových lodí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..