Ve Venezuele najížděli do lidí vojáci. Při protestech zemřela mladá žena a několik desítek lidí bylo zraněno

Ve středu byly ulice Caracasu zaplněny tisíci lidí, a to při protestech na podporu opozičního lídra Juana Guaidóa. Ten vyzval prezidenta Nicoláse Madura ke generální stávce. Během těchto protestů mezi demonstranty a prorežimními silami zemřela sedmadvacetiletá žena a několik desítek lidí bylo zraněno.

Takto vyostřená situace v zemi, která trvá již dlouho kvůli politické a ekonomické krizi, propukla v úterý. Guaidó, kterého uznává více než padesát amerických a evropských zemí za prozatímního prezidenta, vyzval armádu a lid ke svržení Madurovy vlády.

Na sociálních sítích se vyskytly záběry, na nichž jde vidět, jak během protestů najíždějí do demonstrujících lidí armádní vozidla. Většina z armády podporuje prezidenta Mandura a stojí na jeho straně.

„Situaci ve Venezuele pozorně monitorujeme,“ uvedl události americký prezident Donald Trump. Guaidó povolal na středu masové demonstrace, na jejichž začátek byla vyzvána generální stávka vedoucí k Madurovu pádu. Madurova opozice odmítá nové volby a tvrdí, že Guaidóova snaha je pokusem o převrat podporovaný ze zahraničí.

„Pokud to justice nařídí, tak bez jakéhokoli zaváhání pošlu za mříže osnovatele zločinného převratu,“ uvedl Maduro stoupencům na manifestaci u příležitosti prvomájových oslav u prezidentského paláce.

Ve čtvrti Chacao v Caracasu byly slyšet výstřely a křik demonstrujících lidí. Tam totiž došlo ke střetům s protivládními silami, při nichž bylo zraněno 46 lidí. Dva z nich byli postřeleni, přičemž sedmadvacetiletá Jurubith Rausseová střelnému zranění v nemocnici podlehla.Ve středu během protestů se několik stovek lidí snažili zablokovat silnici poblíž vojenské letecké základy La Carlota na východě Caracasu. Zde při střetech s polovojenskými jednotkami Madurových stoupenců utrpělo zranění 27 osob, kdy nejméně jeden člověk byl postřelen.Spojené státy jsou připraveny ve Venezuele zasáhnout, což prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Stejně jako naznačila Brazílie. Rusko ale varovalo, že takový krok by mohl znamenat pro USA vážné následky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..