Čistá ropa přitekla ropovodem Družba na hranice s Běloruskem, do České republiky poteče také

V pondělí v poledne dotekla do Běloruska ropovodem Družba čistá ropa, přičemž do Česka by měla dotéct až za několik dní. Podle Jiřího Gavora, který je analytikem společnosti ENA, teče ropa tímto ropovodem tři až pět dní. „Záleží na rychlosti proudění tlaku v ropovodu,“ uvedl Gavora v pondělí.

Do ropovodu Družba, kterým vede ropa do České republiky, se v minulém týdnu dostala ropa znečištěná organickým chloridem. Ten ale může poškodit rafinerie, proto všechny země, které jsou na ropovod napojené, zastavily dovoz ropy z Ruska.

„Jak bylo plánováno, 29. dubna ve 12:00 (11:00 SELČ) dorazila na hraniční uzel ropovodu Družba Uněča,“ řekl mluvčí Ilja Džus. Marina Kostjučenková, mluvčí státní ropné běloruské firmy Belněftěchim, uvedla, že čistá ropa je na hranicích s Běloruskem a chvíli potrvá, než se dostane do samotného Běloruska, avšak během pondělí by měla ropa začít téct.

Ropovod Družba se v Bělorusku dělí na dva směry, kdy severní vede do Polska a Německa a jižní vede přes Ukrajinu do Česka, na Slovensko a do Maďarska.

Potíže se znečištěnou ropou se objevily minulý týden, v němž jeden nejmenovaný ruský producent kontaminoval ropu vysokými dávkami organického chloridu, který je používán ke zvýšení produkce ropy a před jejím transportem je nutnost jej z ní odstranit z důvodu poškození rafinerie.

Doposud nebylo Ruskem upřesněno, jak plánuje znečištěnou ropu z celého ropovodu dostat.

Provozovatel ropovodů Transněfť vyšetřuje kontaminaci ropy, uvedl ruský prezident Vladimir Putin s tím, že by se tímto případem mohly začít zabývat státní orgány i s těmi činnými v trestním řízení.

Potíže dodávky ropy ropovodem Družba již byly zaznamenány v minulosti, konkrétně v 90. letech, což její přerušení mělo různé příčiny. Například od požadavků SSSR na platbu ve volně směnitelné měně až přes spory mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně výše tranzitních poplatků až po plné české zásobníky. Problémy umělo způsobit i počasí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..