Lidé si spletli ocún s medvědím česnekem, pět se jich otrávilo

Lékaři v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně řeší kuriozní případ, pět pacientů se otrávilo listy jedovatého ocúnu jesenního. Ten lidé omylem zaměnili za medvědí česnek.

Mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant k věci uvedl: „Tři z nich skončili dokonce na jednotce intenzivní péče. Otrava se naštěstí obešla bez vážných následků, po odeznění příznaků intoxikace mohli být všichni pacienti propuštěni do domácí péče.“

Vedoucí lékař JIP interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Ilja Ryšavý popsal jeden z případů: „Přijali jsme například manželský pár s jasnými příznaky intoxikace. Šlo o ženu a muže ve věku okolo pětačtyřiceti let z menší obce nedaleko Zlína, oba jedli medvědí česnek, který nasbírali v okolí štěrkoviště v Otrokovicích. Během několika hodin po konzumaci se u nich projevilo úporné zvracení, průjem, byli zesláblí a dehydrovaní,“ následně byli po třech dnech předáni z intenzivní péče na standardní lůžka a poté v pořádku propuštěni domů.

V péči lékařů interního oddělení zlínské nemocnice se v dubnu ocitla také žena ve věku 73 let a šedesátiletý pár. „Ani v těchto třech případech se naštěstí nejednalo o těžkou intoxikaci a všichni mohli po několika dnech nemocnici v pořádku opustit. Je to ale varování pro každého, kdo v těchto dnech vyráží do přírody za sběrem oblíbeného medvědího česneku,“ uvedl MUDr. Ryšavý. Jedním dechem však dodává, že „následky otravy po požití ocúnu jesenního, který roste rovněž v jarním období a má velmi podobné listy, mohou být i smrtelné. Po konzumaci této jedovaté byliny totiž může dojít k selhání více orgánů najednou a následky jsou pak fatální.“

Že se skutečně jedná o prudce jedovatou bylinu potvrdili odoborníci z Ústavu soudního lékařství a toxikologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kam byly vzorky poslány na expertizu.

„Rostliny nám pomohl identifikovat docent Jaroslav Klán, známý český toxikolog. Kromě zmíněného ocúnu mohou být listy medvědího česneku zaměněny také s konvalinkou vonnou, která je rovněž jedovatá. Lidé by si měli uvědomit, že ke sbírání bylin je třeba přistupovat se stejnou obezřetností jako ke sběru hub. Obojí může být velmi zrádné,“ doplnil Ilja Ryšavý.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..