V Krkonoších je vyhlášen první stupeň lavinového nebezpečí

Po předcházejících nadprůměrných teplotách je v Krkonoších stále okolo metru sněhu, přičemž po nynějším víkendovém ochlazení by mohl v neděli napadnout sníh nový. V Krkonoších platí první lavinový stupeň, kdy v některých lavinových katastrech hrozí malé či střední laviny.

Dle předpovědi meteorologů by mělo být v sobotu v Krkonoších zataženo s ojediněle slabým deštěm, kdy nejvyšší denní teploty dosáhnou až 16 stupňů Celsia a v 1000 metrech bude maximální teplota okolo pouhých osmi stupňů. Neděle s sebou přinese chladnější počasí. Dle meteorologů by měl být v poslední víkendový den oblačno až zataženo a ojediněle může přijít déšť nebo přeháňky. Ve vyšších polohách nad 1000 metrů se můžou objevit srážky smíšené či sněhové.

„Na hřebenech Krkonoš je okolo jednoho metru sněhu. Na jižních a slunných svazích sníh leží pouze ve žlabech, terénních prohlubních a místech převějí. Teploty na horách se pohybují nad nulou i během nočních hodin. Sněhová pokrývka je mokrá, ve spodních vrstvách je sníh až mokrý, podmáčený,” uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Krkonošskými lokalitami, kde platí první lavinový stupeň, jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy, Kozí hřbety a také Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. „Sněhové profily vykazují střední až dobrou stabilitu. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu,” uvedla horská služba na svém webu. Nejnižší stupeň lavinového nebezpečí zůstane v platnosti nejspíš i v neděli.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..