Ropovodem Družba, vedoucí přes Česko, neteče ropa

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr v pátek informoval o současné situaci ropovodu Družba, kterým do ČR aktuálně neteče žádná ropa. Rafinerie v Litvínově má podle Švagra zásoby zhruba na sedm dní.

Dovoz ropy z ruského ropovodu zastavily také Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko. Důvodem je znečištění organickým chloridem, který byl v ropě nalezen a může poškodit rafinerie.

Rezervy ČR vystačí zhruba na 84 dní. Unipetrol by podle Švagra musel rafinerii v Litvínově dočasně odstavit a nebo si ropu právě z nouzových zásob půjčit. Na konci tohoto měsíce, a to 29. dubna, by však měla na hranici s Běloruskem znovu přitéct ropa čistá, což ve čtvrtek uvedl místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak. Kontaminovaná ropa je již podle Kozaka v Rusku odčerpávána a v současné době probíhají jednání s Polskem a Běloruskem na postupu odstranění vadné ropy z ropovodu Družba na jejich území.

Ropovod Družba není jediným zdrojem ropy proudícím do Čech, možnost čerpat má ČR také z ropovodu IKL, vedeného z italského Terstu, kam surovina putuje po moři.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..