Na Srí Lance, kde došlo k vražedným útokům, vede šetření Čech pracující v Interpolu

Úřadům na Srí Lance pomáhá s vyšetřováním útoků na kostely tým vyšetřovatelů Interpolu v čele s českým policistou, který je expertem na terorismus. Krvavé útoky si vyžádaly 359 obětí. České úřady zatím nemají informaci, že by útoky zasáhly občany Česka.

Tamní policie ve středu zadržela v souvislosti s útoky dalších 18 osob, avšak ve vazbě je již 58 podezřelých.

Policejní prezident Jan Švejdar potvrdil v úterý na Twitteru, že tým expertů Interpolu dorazil na žádost tamních úřadů do Colomba, aby jim pomohli s vyšetřováním.

Na Srí Lanku zamířili také policisté z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří nabídli místním vyšetřovatelům pomoc při laboratorní expertíze zbytků výbušnin. Ty by pak mohli porovnat se svou rozsáhlou databází.

Při krvavých útocích zahynulo 359 osob a srílanská policie zadržela 58 podezřelých. K odpovědnosti se v úterý za tyto útoky přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na zveřejněných záběrech byli podle policie pachatelé atentátů, kteří přísahali věrnost vůdci IS Abú Bakrovi Bagdádímu.

Ve středu ráno došlo k dalšímu výbuchu, a to u kina Savoy v Kolombu, kde ale mělo jít o kontrolované zneškodnění nálože, která byla umístěná na motocyklu pod dozorem srílanských ozbrojených sil.

Prezident Maithripala Sirisena obvinil ve středu bezpečnostní složky, a to z toho důvodu, že věděly o středečním útoku a neinformovaly jej. „Představitelé bezpečnostních složek, kteří dostali zprávu (o útoku) z cizí země, se o ni se mnou nepodělili. Rozhodl jsem se proti nim tvrdě zakročit,“ řekl prezident Sisirena. K tomu dodal, že se chystá reorganizovat policii a bezpečnostní složky.

O útoku nebyl tajnou službou informován ani premiér Ranil Vikremasingh. „Někteří čelní představitelé tajné služby informaci (o útoku) úmyslně skrývali,“ řekl šéf parlamentu Lakšman Kiriella.

Náměstek srílanského ministra obrany Ruvan Vidžavarden uvedl, že útoky mohly být odvetou za útok proti muslimům v Christchurch na Novém Zélandu z letošního března, kde pravicový extrémista ve dvou mešitách zabil padesát lidí.

České ministerstvo zahraničí doporučilo českým občanům, kteří se chystají na Srí Lanku, aby raději jejich cestu zrušili či odložili, než se tam situace uklidní. Těm, kteří již na Srí Lance jsou, doporučili být obezřetnými.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..