V Severním Irsku byla zastřelená mladá novinářka

Ve čtvrtek byla v severoirském Londonderry zastřelena devětadvacetileté novinářka, a to při střelbě během nepokojů ve městě. Policie mluví i teroristickém případu a za pravděpodobného pachatele označila nacionalistickou organizaci Nová IRA, kdy výtržnici házeli na policisty zápalné láhve. Navíc byla i dvě auta zapálena.

Nepokoje vypukly ve čtvrtek večer po policejní razii, kde policisté chtěli zabránit útokům naplánované na blížící se víkend.

„Přistupujeme k tomu jako k teroristickému případu a zahájili jsme vyšetřování kvůli vraždě. Předpokládáme, že za tím (za střelbou) jsou členové Nové IRA a tímto směrem povedeme v první řadě naše vyšetřování,“ uvedl zástupce vedoucího severoirské policie Mark Hamilton.

Tři desítky let sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány v Severním Irsku si vyžádalo přes 3600 obětí, kdy toto bylo ukončeno na velikonoční Velký pátek v roce 1998. Mezi oběma stranami byla uzavřena mírová dohoda, avšak Nová IRA, Irská republikánská armáda, tuto velkopáteční dohodu odmítá.

Devětadvacetiletá novinářka Lyra McKeeová, o které se mluvilo jako o investigativní novinářce, pracovala na knize o případech zmizení mladých lidí, ke kterým došlo během tří dekád sektářského násilí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..