Největší letadlo na světě má dva trupy. Bude vynášet do nebes rakety

Během sobotního dopoledne odstartovalo  největší letadlo světa. Postavila jej společnost Stratolaunch, váží 226 tun a jeho rozpětí křídel činí 117 metrů. Šlo o velmi důležitý test stroje, který byl navržen pro vynášení raket na oběžnou dráhu. První let impozantního letounu trval přes dvě hodiny a let  proběhl bez problémů. Letoun dosáhl během testovacího letu  pěti kilometrů. Bílého obra pohání šest motorů z Boeingu 747 a pro úspěšný vzlet potřebuje runway o délce minimálně 3,6 kilometrů.

Dvoutrupý stroj zvládne vystoupat až do 10 kilometrů, kde vypustí rakety, které budou dále pokračovat do vesmíru. Tento postup by měl být mnohem úspornější než klasické odpalování raket ze země.

Doposud bylo za největší letadlo historie považován Hughes H-4 Hercules s rozpětím křídel 97 metrů. Tento dřevěný obr však absolvoval pouze jediný let zkušební let a do skutečného provozu se nikdy nedostal. Největší letadlem, které je dodnes běžně v provozu zůstává šestimotorové monstrum Antonov An-225, které bylo navrženo k přepravě sovětských raketoplánů a nyní létá po světě jako nákladní letadlo určené pro přepravu nadměrných zásilek.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..