Šunka a vepřové maso podraží kvůli moru prasat v Číně

Lidé v České republice se budou muset připravit na zdražení šunky a vepřového masa, a to kvůli epidemii moru prasat v Číně. V ostatních evropských zemích již ceny stouply, konkrétně v Německu.

„Vepřové, které je důležitou položkou jídelníčku čínských domácností, se v nejlidnatější zemi světa stává nedostatkovým zbožím. Příčinou je vybíjení tamních chovů prasat, které souvisí s propuknutím epidemie afrického moru prasat. Početní stav prasat a selat je v Číně nejnižší od roku 2011,“ uvedl ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Podle Kovandy je morem nakažena až polovina chovů, kdy se ceny vepřového masa můžou zvýšit až o polovinu. Díky větší poptávce vepřového do Číny bude mít dopad na trh v evropských zemích, tedy i v Česku.

„Například kilogram vepřové kýty bez kosti v únoru v České republice zdražoval meziročně o zhruba dvě procenta, v nadcházejících měsících však nelze vyloučit nárůst ceny ze současných zhruba 121 korun až na 145 korun za kilogram,“ řekl Kovanda.

U nás v České republice by se mohlo v následujících měsících vepřové maso zdražit až o pětinu.
Na nárůst ceny vepřového reagoval i agrární analytik Petr Havel. „Myslím si, že zdražování hrozí. Především proto, že vepřové podražilo i v zahraničí, například v Německu. Očekával bych zdražení v řádu týdnů, možná ještě v dubnu, u výsekového masa tak oproti současnosti o 10 procent, u uzenin tak o pět procent,“ konstatoval.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..