Zakladatel WikiLeaks byl zatčen v Londýně

Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeak, byl zatčen a skončil ve vazbě. Soud jej uznal vinným z porušení podmínek kauce a hrozí u až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

Sedmačtyřicetiletý Assange se sedm let skrýval na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, a to kvůli jeho vydání do Švédska, kde jej obvinili ze znásilnění. Hlavně se ale obával jeho vydání do USA, protože na serveru WikiLeaks zveřejnil spoustu tajných amerických materiálů, především z válek v Iráku a Afghánistánu.

Ministr vnitra Sajid Javid zatčení potvrdil. „Mohu potvrdit, že Assange je nyní v policejní vazbě a čelí stíhání ve Spojeném království. Rád bych poděkoval Ekvádoru za spolupráci a metropolitní policii za profesionalitu. Nikdo není nad zákonem,” dodal ministr.

Server WikiLeaks zveřejnil nedávno dokumenty o rodině ekvádorského prezidenta Lenína Morena, jak převáděla peníze do daňových rájů. Avšak Moreno prohlásil, že nemá nic společného s aktivitami jeho bratra a že ani není státním zaměstnancem. „Musíme chránit život pana Assange, ale příliš často porušuje dohodu, kterou jsme s ním uzavřeli. Neznamená to, že se nemůže svobodně vyjadřovat, ale nesmí lhát ani se nabourávat do soukromých telefonů. Také se nesmí vměšovat do záležitostí zemí, které jsou našimi přáteli, protože je na ekvádorském území,“ prohlásil Moreno 2. dubna.

Julian Assange se na ekvádorské velvyslanectví uchýlil v roce 2012, a to za vlády Rafaela Correye, předchůdce Morena. Skryl se tam, aby se vyhnul vydání do Švédska kvůli znásilnění z roku 2010, přičemž on vinu odmítl a Švédsko případ znásilnění v roce 2017 odložilo kvůli promlčení. Nicméně Assange může být vydán do Spojených státu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..