Vakcíny proti spalničkám a klíšťové encefalitidě docházejí

V posledním období je velký zájem o vakcíny proti epidemii spalniček a klíšťové encefalitidy. Lidé se těchto epidemií obávají, a proto hromadně přicházejí do nemocnic či očkovacích center. Jenže na některých místech už vakcíny došly a lidé si budou muset na ně počkat.

„Vakcína Priorix proti spalničkám aktuálně není dostupná u dodavatele. Naše nemocnice sice zásobami této vakcíny ještě disponuje, nicméně její spotřeba aktuálně mnohonásobně vzrostla,“ prozradila Jana Merxbauerová z Fakultní nemocnice Motol.

Podobně je na tom i Fakultní nemocnice Brno. „Vzhledem k tomu, že začínáme s vakcinací zdravotníků jako jinde v republice, tak vakcín proti spalničkám dostatek nemáme. V současnosti vyšetřujeme asi 550 zdravotníků na protilátky,“ uvedl mluvčí brněnské nemocnice Pavel Žára.

Kromě fakultních nemocnic v Praze a Brně nahlásila i Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nedostupnost Priorixu, avšak proti klíšťové encefalitidě má hned dvě vakcíny.

O nic lépe na tom není ani očkovací centrum v Českých Budějovicích. „Proti klíšťové encefalitidě máme aktuálně vakcín dostatek. Se spalničkami je to tak plus mínus. Pokud se lidé chtějí nechat očkovat, měli by se spíš domluvit dopředu. Momentálně ještě něco mám, ale jak to bude do budoucna, to nedokážu říct,“ řekla lékařka Ludmila Sattranová.

S výpadky vakcín a jejich nedostatkem se setkávají spíše dospělí, pro děti těchto vakcín je dostatek. Výrobci uvedli, že do června budou dodávky vakcín omezené.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..