Vegani mají ve vazbě smůlu, Borlovi soud nárok na veganskou stravu nepřiznal

Ve středu 10. dubna byla zamítnuta odvolacím senátem pražského městského soudu žaloba levicového aktivisty Lukáše Borla, který požadoval od ministerstva spravedlnosti omluvu za neposkytnutí veganské stravy po dobu jeho vazby. Dnes tak pravomocně rozhodl odvolací soud, čímž zrušil původní rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2, podle kterého stát porušil žalobcovo právo na svobodu myšlení a svědomí.

Veganská strava není možná ve věznici zajistit, protože denní limit na stravování jednoho vězně je 57 korun. „Je zřejmé, že sestavení vyvážené veganské stravy je poměrně náročnou záležitostí. Je nutno osobám zajišťovat další suplementy, minimálně vitamín B12,“ prohlásila soudkyně Jitka Denemarková. Dle jejích slov by veganské pokrmy byly finančně náročné, a to vlastně na úkor ostatních. Také dodala, že Borl měl možnost si během pobytu ve věznici veganskou stravu kupovat za svoje peníze nebo si ji nechat posílat.

Zuzana Candigliota, právní zástupkyně Lukáše Borla, po tomto jednání prohlásila, že klient se bude na její doporučení odvolávat k Nejvyššímu soudu.

Během Borlova osmiměsíčního pobytu ve vazbě mu byla litoměřickou věznicí poskytována pouze vegetariánská strava, která avšak obsahuje živočišné prvky. Pokud by mu byla podávána veganská strava, náklady na přípravu by se zvedly a ani není prostor k tomu, aby se takto individuálně strava připravovala.

Předchozí rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 uznal v říjnu loňského roku za pravdu Borlovi, kdy argumentoval tím, že věznice musí přihlížet ke kulturním a náboženským zvyklostem vězňů a navíc že věznice porušila Listinu základních práv a svobod, která podle článku 15 zaručuje každému svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání.

Lukáš Borl čelí obžalobě ze založení extrémistické Sítě revolučních buněk a také ze žhářských útoků na policejní vozidla, vydírání a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Ve vazbě byl od září roku 2016 do dubna 2017.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..