Novela by měla zabránit množírnám psům. Novinkou bude také čipování štěňat.

Případů nelegálního množení psů nebo týrání zvířat neustále přibývá, a proto se úřady rozhodly zakročit. Vláda by měla schválit novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, což by mělo takové množení zastavit, nebo alespoň výrazně omezit.

Vláda novelu obdržela minulý týden, v níž je zavedena definice slova množírna a obsahuje také návrh na zákaz prodeje psů, koček a primátů ve zverimexech. Novela taktéž stanovuje pokuty za chov zvířat v nevyhovujících podmínkách.

„Definice je vcelku zdařilá. Za množírny ve smyslu zákona jsou chápány komerční velkochovy. Ale i když bude chovatel mít v nevyhovujících podmínkách jen jednu kočku, neznamená to, že by jeho činnost byla beztrestná,“ podotkla právnička a předsedkyně organizace Animal Eye Zuzana Rennerová.

Pokud by prošel návrh na zpřísnění pravidel pro chov zvířat, to by znamenalo, že by se musela zavést evidence prodaných a darovaných štěňat, a to by byl chovatel povinen uchovávat po dobu tří let. K tomu budou muset chovatelé novému majiteli poskytnout údaje o dosavadním způsobu krmení štěněte a popis péče a taktéž kopii evidenčního listu vrhu štěňat. V něm bude například uvedeno místo chovu, údaje o matce štěněte, očkování a odčervení nebo počet narozených a uhynulých štěňat ve vrhu.

Především absence údajů o podmínkách chovu a zdraví o matce štěňat je známá pro takové „množírny“, kterých jsou u nás bohužel stovky. Feny tak bývají týrány i tím, že rodí po každém hárání, přičemž vyhláška povoluje maximálně tři vrhy za dva roky.

Nejčastěji se to týká malých plemen jako čivav, francouzských buldoků či mopsů. Toto se ale nelíbí majitelům registrovaných chovatelských stanic, protože jim přibude práce. „Je to bič na poctivé chovatele. Už teď dělám hlášení vrhu a odesílám ho na plemennou knihu. Ale když se člověk s dvěma jorkšíry rozhodne mít štěňátka, kdo ho zkontroluje? Prostě štěňata se narodí a on je rozdá,“ uvedla předsedkyně Retriever klubu Michaela Dočekalová.

Na omezení množíren by mohla pomoci novela veterinárního zákona, kdy všichni chovatelé budou muset hlásit veterinární správě chov více než tří fen starších jednoho roku, a to bez ohledu na to, kdo je opravdovým majitelem. Kdo toto nenahlásí, hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun. Do současné doby se nahlašovaly feny v počtu pět a více, avšak dle novely by se nahlašovaly feny od více než tří.

„Inspektoři budou přesněji vědět, kdo chová psy, a bude jednodušší kontrola,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Tato změna se ale nebude týkat policie, armády, útulků a chovu asistenčních psů.
Další změnou bude také povinné čipování psů, která by měla nastat od ledna.

Čip dostanou štěňata při prvním očkování mezi třetím a šestým měsícem. Starším psům se čip vpíchne při pravidelném přeočkování. „Vazba čipování na očkování proti vzteklině slouží k identifikaci a umožní, především v závadných chovech, sledovat jednotlivé psy,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Takový čip stojí okolo 500 korun.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..