V Beskydech byl chycen medvěd, kterému byl nasazen telemetrický obojek a poté byl vypuštěn

V Beskydech v oblasti Lysé hory se víc jak měsíc pohybuje medvěd, kterého se podařilo v pondělí večer chytit do nastražené klece. Zvíře bylo chyceno proto, aby Agentura ochrany přírody společně s Mendelovou univerzitou v Brně zjistili, jak se medvěd chová, jaké má zvyky a jak se pohybuje ve volné přírodě.

Podle zástupců Agentury ochrany přírody a krajiny ČR byl medvěd chycen do klece, poté mu byl nasazen telemetrický obojek a nakonec jej na stejném místě pustili ven.

Medvěd není pro lidi za běžných okolností nebezpečný a do Beskyd se pravidelně vrací, proto nebyl ani shledán důvod, proč by nemohl být ponechán v přírodě.

„V terénu byly čtyři speciální klece, na medvěda jsme líčili ryby, kukuřici a jablka. Po zhruba čtrnácti dnech do klece v pondělí večer vlezl, přivolaný veterinář jej uspal a ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku mu nasadil telemetrický obojek a čip. Jedná se o medvědici, dnes ráno byla na stejném místě vypuštěna a experti z Mendelovy univerzity nám budou nyní poskytovat průběžné informace o tom, kde se zhruba pohybuje,“ řekl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Medvědovi, respektive medvědici, byly odebrány vzorky pro genetickou analýzu, jejíž následné výsledky prozradí, zda se jedná o stejné zvíře, které se pohybovalo loni na podzim na Vsetínsku. Medvědice podle ochránců měří 87 cm a váží asi 106 kg. Telemetrický obojek, který ji byl nasazen, je funkční přibližně dva roky a zaznamenává data o pozici každé dvě hodiny.

„Medvědici budeme nyní sledovat, data pro nás budou vyhodnocovat experti z Mendelovy univerzity v Brně. Předpokládáme, že by se nyní na jaře mohlo zvíře odebrat do lesů, kde bude mít větší nabídku potravy než v zimě. V případě nutnosti ale můžeme přistoupit i k odplašení. Obyvatele i návštěvníky Beskyd prosíme, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky a zbytky potravy, které by ji mohly lákat. Medvěd se člověku obvykle vyhýbá, ale je to velké zvíře, které vyžaduje respekt,“ doplnil František Jaskula.

Beskydy jsou jediným místem, kde volně v přírodě žijí rysi, vlci a medvědi. První dvě zvířata je možné spatřit i na jiných místech, ale medvěda můžeme potkat jen v lesích Beskyd, kam toto zvíře přichází ze Slovenska.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..