Zvýšení daně u cigaret a lihovin? Vládě dochází peníze

Příští rok by měly stoupnout daně z cigaret a tabáku, včetně toho zahřívaného, přibližně o deset procent. Taktéž spotřební daň lihu by se měla zvýšit, a to až o 13 procent. Cílem zvýšení spotřební daně je zvýšení příjmů veřejných rozpočtů a podle plánů ministerstva by to mělo být platné od ledna roku 2020.

Ministerstvo financí poslalo materiál se zvýšením spotřební daně z tabáku a lihu k návrhům a připomínkám, přičemž ODS souhlasí, avšak TOP 09 je proti. Obě strany se ale shodují na tom, že vládě dochází finance, a proto se je bude snažit získat od daňových poplatníků.

„Se zvýšením daně z alkoholu a tabáku lze souhlasit. Současně musí dojít ke snížení daně z příjmu, aby se nezvyšovala daňová zátěž obyvatel. V této situaci je ale více než jasné, že k tomu vláda přistupuje proto, že jí docházejí peníze a ona se snaží díry v rozpočtu nějak vykrýt,“ konstatoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Během deseti let, během kterých se spotřební daň z lihu nezvyšovala, vzrostla průměrná mzda o 44,2 procenta, čímž došlo k významnému zvýšení dostupnosti tvrdého alkoholu. V případě spotřebních daní z cigaret a tabáku sice docházelo k průběžnému navyšování, nicméně jeho výše nebyla efektní z hlediska naplnění cíle snižování spotřeby tabákových výrobků. Maximální celoroční dopad navrženého zvýšení na příjmy státního rozpočtu v roce 2020 činí 7,7 miliardy korun, v případě účinnosti změny sazeb od 1. února 2020 pak 6,8 miliardy korun. V roce 2021 se pak předpokládá maximální celoroční dopad 9,2 miliardy korun. Očekává se též, že možné zvýšení ceny tabákových výrobků povede k mírnému poklesu poptávky,“ uvedlo ministerstvo financí.

U tabáku ke kouření stejně jako u tabáku zahřívaného by měla daň stoupnout o 224 korun, tedy na 2460 korun za jeden kilogram. To znamená, že za jednu cigaretu by měla být daň 2,9 korun, přičemž nyní je 2,63 koruny. Jedna krabička cigaret by měla být o 12 až 13 korun dražší.

Co se týče spotřební daně u lihu, zde ministerstvo navrhuje zvýšit z 28 500 korun za hektolitr etanolu na 32 250 korun, což v případě pěstitelského pálení znamená zvýšení sazby z 14 300 korun na 16 200 korun.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..