Čápi se radují ze svého prvního vejce

Jarní měsíce lákají čápi vrátit se z teplých krajin a první čápi se u nás objevili v březnu a začali se tu uhnizďovat. V březnu uvedla Česká společnost ornitologická čtyřicet obsazených míst, přičemž v dubnu jich bylo nahlášeno 439.

Duben je pro čápy hlavní hnízdící sezónou a tom nás přesvědčuje čapí pár v Bohuslavicích u Trutnova, kde ve čtvrtek v noci samička snesla první vejce. Podle Gabriely Dobruské z České ornitologické společnosti nepůjde jen o jedno vejce, v průměru samice snese tři až čtyři vejce s vyvedenými mláďaty.
„Na spoustě hnízd už je plný čapí pár. Jakmile doletí druhý partner, tak nemají na co čekat, výchova čapích mláďat je poměrně dlouhá a náročná,“ komentuje Dobruská. Protože je péče o mláďata velice náročná a inkubační doba dlouhá, čápi mají pouze jednu snůšku za rok, tak jako jiní velcí ptáci.

„Prostřednictvím webkamer máme přesný přehled o tom, kdy snesou vejce, jak dlouho trvá inkubace nebo kdy se začnou mláďata líhnout,“ popsala Dobruská.
„Čápi jsou takoví velcí stavitelé. Každoročně hnízdo opravují a vylepšují,“ popsal jejich chování zoolog Petr Kafka z CHKO Broumovsko.

Po několika letech může být hnízdo opravdu velké. Podle zoologa je potřeba hnízdo odkopat či snížit, aby to ulehčilo komínu nebo nějaké jiné konstrukci, kde čápi hnízdí. „Může vážit několik metráků, případně to může klidně být i tuna,“ dodal Kafka.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..