Polské kuřecí maso se salmonelou se objevilo v Česku

V zásilce o hmotnosti více než půl tuny kuřecích řízků putujících z Polska do Česka objevila česká Státní veterinární správa bakterii salmonelu. Nejhorší ale je, že maso je rozvezeno, zpracováno a dostalo se již do stravovacích zařízení, jak uvedl mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Kuřecí řízky pochází od polského výrobce Dromico, přičemž tyto už jsou rozvezeny odběratelům a maso již bylo zpracováno. Maso je ze šarže č. 03043 s datem spotřeby 24. března a pokud jej někdo zakoupil či zamrazil, může jej vrátit do prodejny, kde bylo zakoupeno.

Zatím nejsou nahlášeny žádné zdravotní potíže, co se týče konzumace masa z výše uvedené zásilky.
Veterinární správa letos objevila salmonelu v kuřecím mase už několikrát. Naposledy se jednalo o šarži 300 kilo, kterou prodávalo jedno pražské řeznictví.

Bakterie salmonela nebyla letos veterináři objevena pouze v polském kuřecím mase, ale také v hovězím dovezeného z Polska. Poté bylo vyhlášeno mimořádné opatření, kdy se muselo veškeré maso testovat. V platnost toto opatření začalo 21. února a ukončeno bylo v Česku minulý týden.

Salmonela způsobuje průjmové onemocnění, které se šíří častokrát z použitého nádobí či neumytých rukou. Tato bakterie se z masa dá zničit tepelným zpracováním, avšak zmrazením nikoliv.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..