Čaputová pro ČT24: Podpora Miloše Zemana mého protikandidáta nebude mít žádný vliv na naši spolupráci

Nová prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová se exkluzivně pro ČT24 vyjádřila: Podpora Miloše Zemana mého protikandidáta nebude mít žádný vliv na naši spolupráci. Českého prezidenta plně respektuji. Česko má Čaputová velmi ráda. Často navštěvuje například splav Vltavy u Českého Krumlova.

Zuzana Čaputová vyhrála slovenské prezidentské volby a její oficiální inaugurace proběhne 15. června.

„Slovensko chce tuto změnu, že se dá jít do voleb s pokorou, slušností a bez osočování. Mysleli jsme si, že slušnost v politice je naše slabost,“ řekla Čaputová o svém zvolení prezidentkou

Zuzana Čaputová rozená Strapáková (* 21. června 1973 Bratislava) je slovenská politička, advokátka a občanská aktivistka. V roce 2019 se jako kandidátka na prezidentku Slovenska dostala do 2. kola voleb. Zároveň je místopředsedkyně mimoparlamentní strany Progresívne Slovensko. Dlouhodobě působila v neziskovém sektoru jako spolupracovnice občanského sdružení VIA IURIS, které se věnuje posílení právního státu a prosazování spravedlnosti ve vybraných oblastech práva.

Od roku 1991 studovala Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, kterou ukončila v roce 1996. Během studia a po jeho skončení pracovala v místní samosprávě v Pezinku, nejprve jako asistentka na právním oddělení, poté jako zástupkyně přednosty městského úřadu. Později působila v neziskovém sektoru, kde se věnovala veřejné správě a problematice týraných a zneužívaných dětí. Je autorkou a spoluautorkou několika publikací a členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide).

V roce 2016 byla jako právnička občanské iniciativy Skládka nepatří do města oceněna Goldmanovou environmentální cenou za boj o uzavření skládky odpadu v Pezinku. Problematice pezinské skládky se aktivně věnovala 14 let.  Právě při této příležitosti se dostala do sporu s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem, ten zastupoval firmu, která chtěla novou skládku v Pezinku založit.

V září 2017 oznámila odchod z týmu VIA IURIS a pokračovala v advokátské praxi. V rámci advokacie plánovala věnovat se i nadále environmentálním tématům. V prosinci 2017 oznámila vstup do vznikající politické strany Progresívne Slovensko a v lednu 2018 byla na ustavujícím sněmu zvolena místopředsedkyní. Na tiskové konferenci 29. května 2018 ohlásila kandidaturu na post prezidentky Slovenské republiky ve volbách v roce 2019. V uvedených volbách postoupila do druhého kola, ve kterém získala 40,57 % hlasů, nejvíce v Bratislavském kraji (59,65 % hlasů) a nejméně v Prešovském kraji (30,29 %). V souvislosti s výsledkem voleb oznámila, že se vzdá svého postu místopředsedkyně ve straně Progresívne Slovensko.

Zuzana Čaputová žije s osmnáctiletou a patnáctiletou dcerou v Pezinku. Je rozvedená, s Ivanem Čaputou se rozvedli v roce 2018. Jejím přítelem je Peter Konečný.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..