Slovensko má první prezidentku. Už teď je jasné, že Čaputová vyhrála.

Zuzana Čaputová vyhrála prezidentské volby na Slovensku. Stane se tak první ženou v novodobé historii slovenska na tomto postu. Porazila svého protivníka místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče.

Po sečtení všech odevzdaných hlasů Čaputová vyhrála s 58,4 procenta hlasů. Šefčivič dostal 41,4 procenta, uvedl slovenský statistický úřad. Oficiální výsledky budou sice zveřejněny až v neděli v poledne, už nyní po sečtení dvou třetin volebních okrsků je jasné, že Slovensko bude mít první prezidentku v historii. Její inaugurace bude 15. června.

„Slovensko chce tuto změnu, že se dá jít do voleb s pokorou, slušností a bez osočování. Mysleli jsme si, že slušnost v politice je naše slabost,“ řekla Čaputová o svém zvolení prezidentkou

Nové prezidentce gratuloval i její protikandidát Šefčovič

"Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší,“ řekl novinářům Šefčovič, kterého v kampani podporovala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.

Čaputová dále uvedla, že její první zahraniční cesta povede do Čech a že respektuje Miloše Zemana jako legitimního prezidenta České republiky. K volebním urnám šlo hlasovat kolem 41,8 procenta slovenských voličů.  Právo hlasovat mělo více než 4,4 milionu oprávněných voličů. V prvním kole před dvěma týdny účast dosáhla 48,7 procenta.

Zuzana Čaputová rozená Strapáková (* 21. června 1973 Bratislava) je slovenská politička, advokátka a občanská aktivistka. V roce 2019 se jako kandidátka na prezidentku Slovenska dostala do 2. kola voleb. Zároveň je místopředsedkyně mimoparlamentní strany Progresívne Slovensko. Dlouhodobě působila v neziskovém sektoru jako spolupracovnice občanského sdružení VIA IURIS, které se věnuje posílení právního státu a prosazování spravedlnosti ve vybraných oblastech práva.

Od roku 1991 studovala Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, kterou ukončila v roce 1996. Během studia a po jeho skončení pracovala v místní samosprávě v Pezinku, nejprve jako asistentka na právním oddělení, poté jako zástupkyně přednosty městského úřadu. Později působila v neziskovém sektoru, kde se věnovala veřejné správě a problematice týraných a zneužívaných dětí. Je autorkou a spoluautorkou několika publikací a členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide).

V roce 2016 byla jako právnička občanské iniciativy Skládka nepatří do města oceněna Goldmanovou environmentální cenou za boj o uzavření skládky odpadu v Pezinku. Problematice pezinské skládky se aktivně věnovala 14 let.  Právě při této příležitosti se dostala do sporu s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem, ten zastupoval firmu, která chtěla novou skládku v Pezinku založit.

V září 2017 oznámila odchod z týmu VIA IURIS a pokračovala v advokátské praxi. V rámci advokacie plánovala věnovat se i nadále environmentálním tématům. V prosinci 2017 oznámila vstup do vznikající politické strany Progresívne Slovensko a v lednu 2018 byla na ustavujícím sněmu zvolena místopředsedkyní. Na tiskové konferenci 29. května 2018 ohlásila kandidaturu na post prezidentky Slovenské republiky ve volbách v roce 2019. V uvedených volbách postoupila do druhého kola, ve kterém získala 40,57 % hlasů, nejvíce v Bratislavském kraji (59,65 % hlasů) a nejméně v Prešovském kraji (30,29 %). V souvislosti s výsledkem voleb oznámila, že se vzdá svého postu místopředsedkyně ve straně Progresívne Slovensko.

Zuzana Čaputová žije s osmnáctiletou a patnáctiletou dcerou v Pezinku. Je rozvedená, s Ivanem Čaputou se rozvedli v roce 2018. Jejím přítelem je Peter Konečný.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..