Pro letadla 737 MAX je připraven nový software kvůli stabilizaci letu

Ve středu oznámila společnost Boeing, že pro letouny 737 MAX mají upravený software, který by měl umět zabránit chybné stabilizaci letu MCAS, který bude využívat data ze dvou snímačů úhlu, ne jako u předchozího, jenž využíval data jen z jednoho.

Nově upravený software ale ještě není schválen a prověřen. Za jak dlouho jej Federální úřad pro letectví ověří, zatím známo není.

Důležité je zaškolit piloty s upraveným softwarem a s jeho změnami, přičemž podle viceprezidenta společnosti Boeing Mikea Sinnetta bude stačit půl hodina proškolení, a to na počítači, kdy výcvik na letovém simulátoru není nutný, protože je ovládání téměř stejné. Navíc dodal, že předchozí software byl dostačující, nicméně novější bude mnohem odolnější.

Na vylepšení softwaru začal pracovat americký výrobce letadel, a to po nehodě Boeingu 737 MAX 8, který spadl loni v říjnu. Tento Boeing společnosti Lion Air havaroval v Indonésii, kde spadl do Jávského moře a zemřelo všech 189 cestujících včetně pilotů.
Další tragickou leteckou nehodou byla z letošního 10. března, kdy stejný typ Boeingu společnosti Ethiopian Airlines spadl krátce po startu z Addis Abeby.

Doposud ale není jasné a nejsou zatím ani důkazy, že by za pády těchto letounů stejných typů stál daný software.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..