Islámský stát byl poražen a přišel o své poslední území na východě Sýrie

Islámský stát (IS) byl poražen na poslední části svého území v Baghúz ve východní Sýrii.

Definitivní konec samozvaného chálífátu, jež zabíral třetinu Sýrie a Iráku, je vítězstvím SDF.

„Baghúz byl osvobozen. Vojenského vítězství proti Daeši (arabská zkratka pro IS) bylo dosaženo,” uvedl Bálí na Twitteru. Zároveň ale přislíbil, že se bude bojovat proti zbylým radikálům, dokud nebudou úplně vymýcení. Islámský stát již v Sýrii ani v Iráku neovládá žádné území, avšak stále v těchto zemích probíhají diverzní útoky.

Někteří bojovníci IS se ještě schovávají v jeskyních nedaleko Baghúzu, nicméně americký prezident Donald Trump ohlásil již v pátek vítězství nad islámisty. Podle Spojených států amerických má Islámský stát v regionu asi dvě desítky tisíc přívrženců, jejichž počet aktivistů se podařilo snížit na několik stovek.

SDF oznámily v tomto týdnu, že mají pod kontrolou IS v Baghúzu, jehož tábor tvořil největší část území na břehu Eufratu v blízkosti hranice Sýrie s Irákem.

Dle informací arabsko-kurdské koalice od počátku operace z obležené enklávy uprchlo více než 60 tisíc lidí, přičemž asi 29 tisíc lidí tvořených zejména rodinami bojovníků IS se vzdali silám s kurdskými milicemi YPG podporovanými USA a zbylých zhruba 34 tisíc bylo evakuováno. Islámských radikálů se vzdalo okolo pěti tisíc.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..