Letos se vypnou první vysílače a jako první tato změna čeká Prahu

Tento rok se vypnou první vysílače šířící signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání. Známe jej pod zkratkou DVB-T. Poprvé byl spuštěn v roce 2000 a o pět let později začalo jeho řádné vysílání.

Letos se přejde v České republice na druhou generaci tohoto vysílání, přičemž dojde k vypnutí prvotního vysílání DVB-T. K tomu dojde v listopadu.

„Definitivní konec stávajícího způsobu digitálního televizního vysílání je naplánovaný na 1. února 2021. Po tomto datu nebudete moci na klasickou televizní anténu naladit televizní vysílání, aniž byste neměli televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2,“ uvedl provozovatel České radiokomunikace.

Jako první potká vypnutí Prahu a část středních Čech. Naplánováno je to na 27. listopadu 2019. To bude pro letošní rok vše, nejvíce termínu vypnutí je naplánováno na rok 2020, kdy se začne 7. ledna. Vysílání České televize opustí vysílače v Královéhradeckém kraji Trutnov – Černá Hora a také ve Středočeském kraji Votice – Mezivrata. Poté se vypne i první síť, která šíří komerční kanály, jedná se o multiplex 2 na pražském žižkovském vysílači. Postupně se s tím potkají další regiony. Veškeré informace jsou uvedeny na stránkách serveru Televizníweb.
Posledním krajem, kde dojde k vypnutí DVB-T první generace, bude Zlínský kraj, a to vysílače Ploštiny u Valašských Klobouků. To připadá na únor roku 2021.

Nyní je ale v provozu vysílání DVB-T2, jež nahrazuje to předchozí, avšak kdo chce být dopředu připraven, může si pořídit televizní přijímač nebo set-top box s výše uvedenou novější podporou a kódováním HEVC.

Nynější televize podporují kromě DVB-T2 a HEVC také formát HbbTV 2.0, což je nová generace hybridní televize, která kromě pozemního digitálního vysílání poskytuje různé služby přes internet.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..