Od příštího roku budou navýšeny důchody i rodičovské příspěvky

V pondělí večer proběhlo jednání hnutí ANO a ČSSD ohledně navyšování důchodů a rodičovského příspěvku, ale také o zavedení zálohovaného výživného.

Koalice se shodla na navýšení důchodu pro následující rok o 900 korun a také na navýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc, a to pro děti narozené od roku 1. ledna roku 2020. Kromě těchto navýšení se dohodli na takzvaném zálohovaném výživném, které bude bojovat s neplatiči výživného na děti.
Všechna tato zvýšení a opatření přišla z ministerstva práce a sociálních věcí.

„Rodičovský příspěvek bude navýšen na 300 tisíc od prvního ledna příštího roku, ale zejména z ústavně právních důvodů to bude jen pro nově narozené děti. Jde tedy o motivační opatření pro zvýšení porodnosti,” uvedla ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, což toto navýšení patří k jedné z jejich priorit.

Další novinkou, která bude v platnosti od roku 2021, bude zpřísnění podmínek neplatičů výživného na děti. Jde o tzv. zálohované výživné a mělo by pomoct rodičům s dětmi, kterým druhý z rodičů neplatí zákonem dané alimenty.

„Zákon o zálohovaném výživném vzejde v platnost tak, že od příštího roku se zpřísní podmínky neplatičů výživného a od roku 2021 vejde v platnost tzv. zálohované výživné, které nepřesáhne v nákladech pro státní rozpočet částku 1,2 miliardy korun,” podotkl předseda ČSSD Jan Hamáček.
Maláčová navíc dodala, že cílem je v rámci zpřísnění podmínek neplacení výživného zabavovat kromě řidičského průkazu také zbrojní, pilotní či lovecké průkazy. Vše je ještě ale k řešení, jaké postihy by mohly být uloženy pro neplatiče.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že všechna výše uvedená opatření budou mít dopad na státní rozpočet pro příští rok až jedenáct miliard korun.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..