Střelba v nemocnici na Vinohradech. Ten kdo zabránil trágedii bylo operační středisko policie. Ohrožení zbraní bylo hlášeno ze tří míst v Praze v jednu chvíli

Střelba v nemocnici na Vinohradech, muž s brokovnicí před restaurací, kde bylo vystřeleno okno a několik lidí zraněno a dále muž s pistolí na Praze 8. Tři mimořádné situace, které museli vyřešit pražští policisté v jednu chvíli. Všechna oznámení totiž přišla s rozmezím několika málo minut. O událostech jsme informovali zde.

Jako první zavolal muž na operační středisko z ulice Davídkova na Praze 8. Nahlásil, že viděl muže s pistolí. Operační Hanka na místo vyslala nejbližší možné hlídky. Střelná zbraň má vždy prioritu a na místo se vysílají hlídky s balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi.

Než Hanka dostala zpět výsledek z Davídkovy ulice, musela řešit další složitou situaci. Pacient na Vinohradech střílel v nemocničním pokoji. Jednoho pacienta zastřelil a druhého těžce zranil. I tam Hanka musela vyslat týmy policistů v čele s velitelem policie.

Než se podařilo vyřešit situaci v nemocnici, musela další hlídky vyslat do Vršovic, kde byl muž s brokovnicí a střílel do místní restaurace plné lidí. Byl velmi nebezpečný, protože kromě brokovnice měl u sebe i pistoli.

Muž s pistolí v Davídkově ulici měl nakonec airsoftovou pistoli, ale hlídky tam musely najíždět a jednat tak, jako by šlo o ostrou zbraň.

Práce operačního důstojníka, který je tzv. na vysílačce a hlídky v terénu řídí, je právě o tom, že musí umět rozvrhnout všechny síly a prostředky policie tak, aby krizovou situaci policisté zvládli, ale aby si tzv. neodkryli jiná území pro další mimořádné situace. Tři hlášení o střelbě v jednu chvíli nejsou úplně obvyklá, ale jak se shodují policisté v terénu, pokud vše koordinuje silný a zkušený operační, dá se vše poměrně bezproblémově zvládnout.

Práce na operačním středisku policie je ale především týmovou prací. Od operátora, který událost nabírá na tísňové lince až po řídícího důstojníka, který koordinuje činnost hlídek v terénu. Je to operační středisko, které policistům radí, jak mají postupovat, dodává jim informační support a zajišťuje další logistiku pro hlídky v terénu v případě mimořádné situace.

Operačního důstojníka u policie může dělat ten, kdo má za sebou minimálně pět let praxe u policie a zvládá stresové situace. O ty totiž není na operačním středisku nouze. Dokládají to i hovory z tísňových linek, kdy lidé okamžitě žádají o pomoc a v tuto chvíli jde o minuty. Jedno špatné rozhodnutí může stát někoho i život.

Hanka M. - operační důstojník

David Jůza - vedoucí Integrovaného operačního střediska pražské policie

Střelba ve vinohradské nemocnici

Střelba před barem ve Vršovicích

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..