Čaputová v prvním kole vyhrála, ve druhém se utká se Šefčovičem

V sobotu proběhlo první kolo slovenských prezidentských voleb, v němž vyhrála advokátka Zuzana Čaputová, která by se mohla stát první ženou jako slovenská prezidentka.

Druhé kolo hlasování o místo slovenského prezidenta se s Čaputovou setká místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovičem. To proběhne 30. března 2019.

O tom, že Čaputová má velkou šanci na vítězství, vypovídají předběžné výsledky statistického úřadu, kde kandidátka Čaputová získala 40,57 procent hlasů, zatímco Šefčovič jich získal 18,66 procent.
Na třetím místě se umístil soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin, a to s 14,3 procenty hlasů.

Čaputová předstoupila před média po půlnoci, poblahopřála Šefčovičovi k postupu do druhého kola a řekla, že má radost z toho, že jejím soupeřem nebude člověk s extrémními názory. Šefčovič prohlásil, že v druhém kole mají s Čaputovou stejné šance a začínají vlastně od znovu. Navíc dodal, že následující dny občané uvidí, jak on a Čaputová jsou odlišní.
Podle volební komise by už v prvním kole byl zvolen prezidentem nejúspěšnější kandidát jen v případě, že by získal více než polovinu hlasů z celkového počtu registrovaných voličů. To se i s ohledem na volební účast neočekávalo.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..