Ve dvou novozélandských mešitách se střílelo. Mrtvých je nejméně čtyřicet

Nový Zéland zažívá temný den. Ozbrojení útočníci postříleli nejméně čtyřicet lidí, všichni jsou mrtví.

Policie střelbu vyšetřuje a zjišťuje motiv jejich jednání, avšak zadržela čtyři osoby, konkrétně tři muže a jednu ženu. S největší pravděpodobností se jedná o organizovanou akci, protože útočníci měli velké množství zbraní a výbušnin.

Ke střelbě došlo v centru města Christchurch, a to ve dvou mešitách, a to Al Noor a Linwood Masjid. V mešitě Al Noor bylo přibližně 200 lidí. Jeden ze čtyř útočníků si celý útok nahrával a jeho motivaci zveřejnil ještě před samotnou střelbou. Na nahraném videu, které pořizoval střelec, lze vidět, jak vešel do mešity a bezhlavě střílel do všech lidí. Když mu ale došly náboje, odešel do auta pro další zbraň, vrátil se zpět do mešity a pokračoval ve střílení do věřících lidí. To vše trvalo pouhých pár minut.

Zdroj: Facebook

Policie vyzývala obyvatele města, aby nevycházeli ven, a to z důvodu, že stále hrozí nebezpečí. Premiérka Ardernová uvedla „Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov. Člověk, který na nás spáchal toto násilí, mezi nás nepatří.“ K tomu dodala, že dnešní den je nejtemnějším dnem historie Nového Zélandu a útok označila za bezprecedentní násilný čin.

Novozélandská policie uvedla, že útočníci měli v autech připravené výbušniny. Jedním ze zadržených je Australan, což potvrdil australský premiér Scott Morisson a označil jej za ultrapravicového teroristu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..