Českem se prohnal silný vítr. Na jihu Čech bylo bez elektřiny přes dva tisíce lidí

Česko přes noc sužoval silný vítr, tisíce lidí zůstaly bez elektřiny, popadané stromy komplikovaly také dopravu. Na desítkách míst dokonce živel trhal části střech a poničil několik staveb. Hasiči po celé republice se nezastavili. V Praze ze stavby létala dřevěná prkna a lepenkové desky, místo muselo být uzavřeno a tramvaje odkloněny.

Hasiči vyjížděli nejčastěji k popadaným stromům přes silnici. V jižních Čechách a na Moravě mají lidé problém s elektřinou, tam vítr poškodil elektrické vedení. Například jen v jižních Čechách vyjížděli hasiči k více než padesáti zásahům spojených s povětrnostní situací.

Na jihu Čech je bez proudu asi 2200 domácností, silný vítr způsobil přes noc sedmnáct poruch na vysokém napětí, nejvíce na Třeboňsku a Jindřichohradecku.
Na jižní Moravě vítr strhnul celou střechu budovy, tu vítr přemístil vedle budovy na zem, kde poškodila přístřešek jiného domu a dvě zaparkovaná auta. Následky silného větru budou hasiči odstraňovat celé odpoledne.

V Praze pak vítr strhával prkna, trámy a lepenkové desky ze stavby přímo u metra Invalidovna. Hasiči Dopravního Podniku Praha na místo přijeli s tím, že musí z kolejí odstranit spadaná prkna. Poté si na místo nechali přivolat pražské hasiče a ti se s výškovou technikou snažili uvolněný materiál zabezpečit. Výšková technika ale nestačila na odstranění nebezpečí, na místo se tedy hasiči vrátili brzy ráno a vše bylo zabezpečeno. Místo bylo kvůli této nebezpečné situaci uzavřeno a tramvaje jezdili odklonem a zavedena byla náhradní autobusová doprava. Kolem sedmé hodiny ranní byl provoz plně obnoven.

Ani Středočeskému kraji se vítr nevyhnul, a i zde napáchal škody. Hasiči ve Středočeském kraji k 8. hodině ranní evidují přes sto zásahů spojených se silným větrem. Ve většině případů šlo o popadané stromy. Nejvíce zasaženou částí kraje bylo Nymbursko a Praha – východ.

Na Vysočině musel být před půlnoci přerušen železniční provoz mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí. Náhradní dopravu zajišťují autobusy.
V Olomouckém kraji vyjeli hasiči téměř ke 40 výjezdům spojených se silným větrem. Většina z nich byly na popadané stromy ale třeba také uvolněná garáž či padající střešní krytina. Vítr způsobil komplikace i na železnici. Vše se ale obešlo bez zranění osob a závažnějších problémů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..