Věznice ve Světlé nad Sázavou bude stavět novou budovu pro odsouzené

Česká republika dlouhodobě bojuje s nedostatkem míst pro nově nastupující vězně, přičemž nejvíce jsou přeplněné ve v Oráčově, Vinařicích a Kuřimi. K poslednímu únoru letošního roku bylo uvězněno 21 658 vězňů, avšak kapacita je 20 835.

Tento problém ale vyřešila ženská věznice ve Světlé nad Sázavou, která taktéž patří k těm přeplněnějším. Ta totiž postaví novou budovu přímo v areálu současné věznice, která vyjde asi na 160 miliónů korun. Doposud je zde uvězněno 830 žen, přičemž kapacita je jen pro 736.

Nově postavená budova bude odlišná od té dosavadní, bude samozřejmě splňovat evropská vězeňská pravidla a odsouzené ženy budou ubytovány po dvou. Měla by poskytnout místa pro přibližně 200 žen.

Nezapomíná se ani na děti odsouzených žen, k čemuž uvedla ředitelka Monika Myšičková, že „se soustřeďujeme na úzký kontakt matky a dítěte. Součástí nového návštěvního centra, které vznikne, bude dětský koutek.“

Věznice do budoucna plánuje postavit další budovu, která bude přizpůsobená pro návštěvy matek s dětmi na delší dobu. V současnosti to funguje tak, že děti, které navštíví své matky, tráví spolu tři hodiny v návštěvní místnosti a dětský koutek je jen v jedné z těchto místností. Nový koutek bude mít i venkovní hřiště.

Ve věznici ve Světlé nad Sázavou je více oddělení s různým stupněm zabezpečení, od nichž se odvíjí vybavení cel a také povinnosti odsouzených. Ženské cely se nazývají ložnice a jejich vzhled se liší právě stupněm zabezpečení. Ty s nízkým stupněm zabezpečení jsou barevně vymalované, jsou vyzdobeny obrázky a květinami, zatímco cely ve vysokém stupni zabezpečení, v nichž si ženy odpykávají dlouhodobé tresty pro závažné trestné činy, vypadají méně esteticky.

Zdroj: vscr.cz

Jinak zase vypadají ložnice, respektive výstupní oddíly, které jsou určeny pro odborné zacházení s ženami, jež mají před koncem trestu, popřípadě mají před podmíněným propuštěním. Ředitelka Myšičková řekla, že „tyto ložnice jsou velmi pěkně vybavené. Podobají se skutečné domácnosti. Odsouzené ženy se zde učí vařit a mají mnoho povinných aktivit. Učíme je zde vše k tomu, aby byly schopny žít samostatně po propuštění z trestu.“

Ve věznici jsou odsouzené ženy také se svými dětmi, které tam mohou s nimi být do svých tří let. Pro ně jsou zařízené oddíly velice hezky a vypadá to tam jako ve školce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..